Türk bankalarının haftası

LONDRA, bu haftayı Türk bankaları adına gururla geride bıraktı..
LONDRA, bu haftayı Türk bankaları adına gururla geride bıraktı..
Bankaların tüm dünyada ardı ardına iflasın eşiğine geldiği, “toksik borçlarıyla” gündemi işgal ettiği, devletin kasasından kurtarıldığı günlerde, Türk bankalarının hala sendikasyon kredisi için masaya oturması , bu sektörün bizdeki gücünü ortaya koyması açısından gurur verici..
Düşünün bankacılıkta dünya merkezi kabul edilen Londra’da, dev bankalar hala sıkıntıyla boğuşurken, Türkiye’nin en eski, en saygın bankalarından İş Bankasının 570 milyon dolarlık krediye imza atması müthiş bir başarı..
Kentin en lüks otellerinden Park Lane’deki Dorchester Otelinde düzenlenen imza töreninde, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray’ın, “ Türkiye bir istikrar adası” sözleri, boşuna söylenmedi..
Banka, finans sektörü konularında “depremin” yaşandığı Britanya adasında daha iki hafta önce Garanti Bankası bu miktarı aşan bir kredi anlaşmasını imzaladı..
Şimdi İş Bankası.. Uluslararası bankaların, bir yıllığına imzaladığı kredi anlaşması, ihracatın finansmanı için kullanılacak ..
Zaten sendikasyonu veren kurumlar adına konuşan bankacının sözleri, Türkiye ve bankacılık sektörüne duyulan güvenin kelimelere aksetmesiydi..Şu anda dünya bankacılık sektöründe Türkiye ve Güney Afrika’dan başka bu tür dev borçlara imza atanlar azdı.. Verenler de öyle..
Bir zamanların borç marketinin yıldızı Rusya ise piyasadan çoktan uzaklaşmıştı.. Bunları ben değil, yabancı bankacılar söyledi Londra’da..
Bu yıl önce Garanti Bankası, ardından İş Bankası yüzmilyonlarca dolarlık kredilere imza attılar..
Türk bankacılık sektörüne gösterilen güveni kanıtladılar..

Bankacılarımızın kredi anlaşması, sonunda bir borçlanma.. Ancak ödeyemeyecek durumdaki finans kurumlarına kimse bir kuruş borç vermez.. Türk bankalarının bu alandaki notu, herkese örnek olacak mükemmellikte.. Ve güvene sahip..

Hafta ortasında ise Londra’daki en eski Türk kurumu Turkish Bank (UK) Limited, Güney Londra’da altıncı şubesini açtı.. İlk kez kapılarını 1974’de Londra’da açan banka, bu alanda dünyanın merkezi kabul edilen başkentte 6 şubeye kavuştu..
Lewisham’daki banka şubesinin açılışında, Turkish Bank’in Yönetim Kurulu Başkanı Tanju Özyol ile bankanın önde gelenleri, KKTC Temsilcisi Kemal Köprülü, işadamları, çok sayıda seçkin konuk hazır bulundu..
Türk Bankası benim de Londra’ya ilk geldiğimde hesabımı açtırdığım ilk bankamdı.. West End’den, Turnpike Lane’deki şubeye uzun bir otobüs yolculuğundan sonra gidişimi bugün bile hatırlarım.. Birçok Türk işadamının, vatandaşın ilk bankası olmuştur Türkısh Bank.. İlk göz ağrısı..
Bugün, Londra’nın dört bir yanında, Türk asıllı vatandaşların yoğun yerleşim bölgelerinde Dalston, Haringey, Palmers Green, Edmonton,London Bridge, Lewisham’da Türk bankası şubeleri, mudilerine gereken geniş bankacılık hizmetlerini veriyor..
Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Tanju Özyol, yedinci şubelerini de yine Güney Londra’da Croydon’da açacaklarını müjdeledi açılış günü.. Bankanın Kuzey Londra’da yoğunlaşmasından sonra şimdi hedef binlerce Türk asıllının yaşadığı Güney .. Lewisham’ı, ardından Croydon izleyecek.. İngilizler banka şubelerini birbiri ardına kapatırken, Turkish Bank’in yeni şubeleriyle piyasada genişlemesi, alkışlanacak bir atılım..
Londra’da Türk asıllı nüfusumuz her geçen gün giderek artıyor.. İkinci, üçüncü nesiller geliyor.. Bankacılık sektöründe çalışanlarımızın sayısının arttığı gibi , Birleşik Krallık’ta şubeleriyle hizmet eden Türkiye ve KKTC kökenli bankaların sayısı da artıyor..

Türk bankacılığının şansı, veya şansızlığı, tüm dünyadaki benzeri kurumları sarsan krizi, yıllar önce yaşamaları. Ona göre önlemlerini almaları. Türkiye’de bu yönde çıkartılan Bankacılık yasaları..Yani, krize hazırlıksız yakalanan yabancı kurumlara göre bizdekiler bu konuda daha tecrübeli.. Bankaların şimdi yaşadıklarını birkaç yıl önce yaşamış, kendi krizlerinden çıkmış, bir yerde sağlam yola oturmuşlar..
Bizde de çok sayıda kişi bankaların kurbanı oldu.. Binlerce vatandaş, bankalardan hesaplarını çekemedi.. İntiharlar, iflaslar, aile faciaları birbirini kovaladı.. Ancak, şimdi bankalarımız benzeri yabancı kurumlara göre çok daha güvenli, güvenilir konumda..

Garanti ve İş Bankasının dev boyutlu sendikasyon kredi anlaşmaları, Turkish Bank (UK) ‘in altıncı şubesinin açılışı bunun kanıtı..
Bravo Türk bankacılığı..
Bu haber 246 defa okunmuştur

:

:

:

: