Yeşilırmak...

Yeşilırmak Köyü ile ilgili o kadar çok şey yazıldı söylendi ki benim de kalemim, yüreğim yazmak istedi.

Yeşilırmak Köyü ile ilgili o kadar çok şey yazıldı söylendi ki benim de kalemim, yüreğim yazmak istedi. Yüreğimin sesini dinleyerek Yeşilırmak Köyü’nün muhtarını aradım ve köyümüz hakkında sohbet için bir randevu aldım. Sevgili Göksel Kabaran beni ve asistanımı, deniz kenarında meşhur Asmaaltı Restaurantı’nda, Lahos balığı, salata ve çeşit çeşit mezelerle bezenmiş muhteşem bir sofra ile ağırladı. Yemeğimizi yedik, içeceklerimizi içtik derken denizin güzelliğini, dalgaların sesini dinleyerek koyu bir sohbetin içerisinde bulduk kendimizi...

Fahriye ÖZAY (F.Ö) : Sevgili Göksel Kabaran. Bir buçuk yıldan bu yana ekibiniz ile birlikte Yeşilırmak Kapısı’nın açılması için büyük bir savaş veriyorsunuz. Peki, açılacağına inanıyor musunuz?

Göksel Kabaran (G.K) : Elbette inanıyorum. Arzu ve istekle savaş veren her insan mutlaka başarıya ulaşır. Yıllar önce Yeşilırmak Köyü çok büyük bir nüfusa sahipti, ama maalesef hükümetlerimizin ilgisizliğinden günümüzde 450 nüfusa kadar düştü. Halkımız geçim kaynaklarını yabancı ülkelere göç ederek aramaya başladı. 3.000 İngiltere, 1.500 Avustralya, Kanada, Almanya ve Türkiye gibi daha bir kaç ülkeye daha sayıları az olan yerlilerimiz göç etmek durumunda kalmışlardır.

F.Ö: Sevgili Göksel. İnsanımızın benim de çocukluğum önemli bir döneminin Yeşilırmak’ ta geçtiğini bilmediğinden eminim. Atalarım komşu köy Günebakan ve Yağmuralan’dan savaş yüzünden göç etmişlerdi Yeşilırmak’ a. Yeşilırmak Köyü inanılmaz kalabalık bir nüfusa sahipti o zamanlarda. Polis karakolu, ortaokulu, çilek festivalleri ile büyük bir dayanışma ve paylaşımla köy halkının çok mutlu olduğunu hatırlıyorum. Peki, Yeşilırmak hangi yıl doğdu ve nereye geldi?

G.K: İnsanlar hemen üstümüzde Kuru Tepe kurak olduğu için 1945 yılında suyu bol, toprağı bereketli olan aşağı taraflara doğru göç ettiler ve burada Yeşilırmak Köyü’nü kurdular. Toprak o kadar bereketlidir ki ne ekseniz yetişir ve son derece lezzetlidir. Günümüzde çilek ve kolokas ağırlıklı olarak halkımızın başlıca geçim kaynaklarını oluşturmaktadır. Denizi bir başka güzel bir başka bereketli deniz taşı ile doğada olağan üstü bir güzellik katmakta Yeşilırmak Köyü’ ne.

Yeşilırmak dört bir yanından yükselen tepeleri. Tepelerinde koşan Muflonları (geyik), altın kumu ile bezenmiş plajında Caretta Caretta yumurtlama alanı ve denizin muhteşem güzelliği ile her şeyden önce tertemiz havası ve müthiş doğası ile insanın ömrüne ömür katar. Asmaaltı denizinde yüzerek veya botla deniz taşına doğru dağın birleşimi ile denizin içerisinde küçük beyaz bir mağara var. Beyazlığı Pamukkale’ yi andıran mağaranın duvarlarından tatlı su damladığı için birçok kuşa yuva olmuş. Güzelliği beni o kadar çok etkilediği için senede birkaç kez yüzerek görmeye giderim. Kısacası Yeşilırmak çok güzel müthiş bir doğa harikası ve anlatmakla bitmeyen bir cennet.
Bu haber 3200 defa okunmuştur

:

:

:

: