Rant planı yeniden hortladı!

2.5 yıl önce ortaya konan Mağusa İskele Yeniboğaziçi imar planı öyle bir rant planı haline getirilmişti ki tüm kesimlerin öfkesini çekti.

2.5 yıl önce ortaya konan Mağusa İskele Yeniboğaziçi imar planı öyle bir rant planı haline getirilmişti ki tüm kesimlerin öfkesini çekti.
İktidarıyla muhalefetiyle herkesin kabul ettiği bu gerçek dönemin Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından dahi kabul edildi.
Elbette dönemin Başbakanı Ersin Tatar da bu plana evet diyemezdi. O da üstüne düşeni yaptı ve bu planı imzalamadı.
Ondan sonra gelen Ersan Saner de bu plana geçit vermedi.
Şu anda rant planı yeniden gündemde.
Peki şimdiki Başbakan Faiz Sucuoğlu bu plana geçit verecek mi?
Önümüzdeki birkaç gün bu manada önemli bir sınav olacak. Bekleyip göreceğiz.
Bu rant planı 5-6 şirket için yapıldı. Halkın menfaati için yapılmadı.
Memleketin imar planına ihtiyacı var mıydı?
Elbette vardı.
Peki neden bu plan kabul edilmedi?
İki sebep vardı. Birinci sebep şuydu.
Şu anda iyi de olsa, kötü de olsa Fasıl 96 ile bir sistem vardır. Ancak Long Beach’de Fasıl 96 ile verilen izinlerde bu sisteme uyulmamıştı.
Fasıl 96 ile verilen izinlerde ne kadar yükseklik olacağı, ne kadar park yeri ayrılacağı, ne kadar yeşil alan ayrılacağı, kanalizasyon sisteminin nasıl kurulacağı hep belirliydi. Ancak bu kuralların hiçbirine uyulmadı. Long Beach’deki şirketler, yasaları çiğnedi. Devlet de buna göz yumdu. Sonunda oluşan kaosla Fasıl 96 günah keçisi ilan edildi.
Yerine getirilmek istenen ise plan değil, plansızlıktı. Kamuoyu bu plansızlığı rant planı olarak adeta lanetledi.
Rant planında birine 10 kat, diğerine 2 kat, bir başka birine 30 kat izin verildi. Büyük adaletsizlikler yapıldı.
İsteyene istediğini veren bir diktatörlük getiriliyordu.
Şu anda Fasıl 96 ile inşaat izni olanların elinden de bu izinler alınıyordu.
Anayasa diyor ki, bir kişinin hakkını ihlal edersen tazminat ödemek zorunda kalırsın. Rant Planı ile oluşan hak kaybıyla tazminatın da yaklaşık 500 milyon dolar olduğu hesaplandı.
Devlet bu yükün altına sokuluyordu.
İskele Belediye Meclisi buna karşı çıktı. Çünkü mağduriyetin büyük bölümü İskele Kalecik’teydi. Mağusa’da da enginar tarlalarına inşaat izni veriliyordu.
Ada TV ve Star Kıbrıs aylarca yaptığı yayınla bu haksızlığa karşı durdu. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Başbakanlık görevi sırasında “Ben bu planı imzalamam” diyerek rant planının yürürlüğü girmesini engelledi.
O günden bugüne defalarca bölgenin adaletli bir imar planına kavuşacağı konusunda söz verildi. Ancak bize gelen bilgilere göre şu anda plan yine birkaç tane inşaat şirketinin eline düştü.
2019’da ortaya atılan İskele-Mağusa-Yeniboğaziçi imar planı seçim yasaklarına bir hafta kala alelacele yeniden gündeme geldi.
Müteahhitler Birliği’nin maaşını ödediği iki memurla rant planının yeniden hayata geçirmeye çabalayan Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan, bu konuda özel bir çaba harcıyor.
Star Kıbrıs ve Ada TV olarak soruyoruz. Aceleniz ne? Müteahhitler Birliği verilerine göre şu an satılmamış 10 bin ev var. İzni alınmış ancak yapılmamış konutları da eklersek bu sayı 15-16 bine çıkar. Yılda bin tane, bilemedin 2 bin tane konut satılsa, en az 6-7 senelik konut stoğu zaten şu anda mevcut. Bu planı sahiplenenler cevap versin. O zaman seçim yasaklarına bu kadar kısa bir zaman kala bu adaletsiz plan bir an önce neden geçirilmek isteniyor?
UBP içinde de plana karşı büyük itiraz var. Rant Planı olarak anılan bu hukuksuzluğa başta İskele ve Lefkoşa ilçe başkanları olmak üzere UBP içindeki geniş bir kesimden de tepki var.
Bu planı savunanlar şunu unutmasın.
Star Kıbrıs ve Ada TV, bölge halkının çıkarlarını savunmak için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sonuna kadar mücadele etmekten vazgeçmeyecek.
Bizden söylemesi…
Bu haber 1579 defa okunmuştur

:

:

:

: