Sucuoğlu’nun istediği sıcak para ancak ‘Altın Tapu’ önerisiyle gelir

Geçmişte birçok ekonomik krizden çıkmayı başaran iş insanı Ali Özmen Safa, pandemiyle birlikte ortaya çıkan ekonomik bunalımdan çıkış için altı ay önce önemli bir öneri ortaya attı. Bu önerinin başlangıç noktası, 250 bin dolarlık konut alana vatandaşlık verilmesi…

Geçmişte birçok ekonomik krizden çıkmayı başaran iş insanı Ali Özmen Safa, pandemiyle birlikte ortaya çıkan ekonomik bunalımdan çıkış için altı ay önce önemli bir öneri ortaya attı. Bu önerinin başlangıç noktası, 250 bin dolarlık konut alana vatandaşlık verilmesi…
Peki insanlar neden dünyadan tanınmayan bir ülkenin vatandaşlığını istesin. Bunun yanıtı da gayet açık. Yatırımcı önce güven ister. Daha doğrusu yatırım yaptığı ülkede kendisini güvende hissetmek ister. Şu anda ülkede konut alanlara sistem oturma izni veriyor. Ancak bu 250 bin dolara bir ev alacak insanı yeterince güvende hissettirmiyor.
Ali Özmen Safa da bu gerçekten hareketle altı ay önce Ada TV ekranlarında şu hesabı yapmıştı:
“Müteahhitler Birliği, şu anda satılmayı bekleyen 25 bin konutluk stok olduğunu söyledi. Bu konutlardan 4 bin tanesini 250 bin dolardan satsak 1 milyar dolar eder. Bu parayı inşaatçı kazanacak. Bunun yüzde 5 KDV’si, yüzde 4 stopajı var. 1 milyar dolardan hesaplarsak devletin kasasına da 100 milyon dolara yakın bir para girer. 4 bin vatandaşlıklar için de kişi başına 10 bin dolar istesek bu da 40 milyon dolar eder. İşte size kaynak..”
Diyelim ki bu şekilde Ali Özmen Safa’nın dediği gibi 4 bin ev satılamadı, bin ev satıldı. O da 250 milyon dolar eder. Bu da az bir rakam değil.
İş insanı Ali Özmen Safa, “En önemli konu ekonomi, sıcak parayı ülkeye getirmek gerekiyor” diyen Başbakan Faiz Sucuoğlu’na 6 ay önce ortaya attığı bu öneriyi hatırlattı.
Safa, “250 bin dolarlık konuttan bir yılda bin tane satılsa 250 milyon dolar yapar. Bu para sadece üç beş müteahhidin cebine girmez. Piyasada, inşaat işiyle uğraşan tüm yan kollara da yayılır. Çarpan etkisiyle bu rakam 10’a katlanır. 2.5 milyar dolarlık bir hareket sağlanır” dedi.
Dolayısıyla herkesin devletten para beklediği, eylemcilerin Başbakanlık önünde adeta eylem kuyruğuna girdiği böyle bir dönemde bu öneri, hükümet tarafından masaya yatırılmalıdır.
Bir yılda bu kadar gelir getirecek başka hiçbir ekonomik hamle de mümkün değildir. Sağlıkta yakalanan başarıyı ekonomik krizle heba etmemek için bu öneriyi değerlendirilmeliyiz.
Ali Özmen Safa, İngiltere’deki başarılı iş hayatı da dahil olmak üzere bütün krizleri fırsat olarak görmüş ve şirketlerini her krizden büyüterek çıkarmış bir insanı. Bu kez ülke için ortaya attığı bu öneri de krizin fırsata dönüşmesine neden olabilir.
İş insanı Safa’nın haziran ayında ortaya attığı krizi fırsata çeviren öneriye Cumhurbaşkanı Tatar, “Hükümet cesur adımlar atabilir” diye destek verirken, CTP Milletvekili Erkut Şahali de “Böyle fikirlere çok ihtiyaç var” demişti. Öneri Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz tarafından da desteklendi. Deniz “Çok mantıklı bir öneri, mutlaka başarılı olur” dedi.
Ancak bugüne kadar somut hiçbir adım atılmadı.
İktidarıyla muhalefetiyle tüm siyasetçilerin birbiriyle kör dövüşünü bırakıp, Safa’nın önerilerini dikkate alması, uçurumun kenarına gelen ekonomiyi kurtarabilir. Aksi halde böyle giderse yolun sonu karanlık. Bizden söylemesi…


Bu haber 1601 defa okunmuştur

:

:

:

: