Sosyal medya mitingleri

Hafta ne çabuk döndü, ay kapının arkasında ve insanımız, geliri ile giderini nasıl karşılayacak derdine düşmüş vaziyettedir.

Hafta ne çabuk döndü, ay kapının arkasında ve insanımız, geliri ile giderini nasıl karşılayacak derdine düşmüş vaziyettedir. Alacaklılar kapıyı çalarken,ülke halkımızın derdi genelde tüm insanımızın dert özeti oluyor. Bu günlerde dövizin çılgın yükselişi her eve bir şekilde zor şartları getirdi. Her gün marketten aldığımız ve ihtiyaç diye nitelendirdiğimiz her listenin eskiye göre alış fiyatı yüzde elli arttı. Listelerde kilo yerini sayılabilir sebze ve meyvede rakamsal olarak sipariş listelerinde yer almaya başladı.3 adet domates 4 adet havuç 5 adet biber 2 adet kabak gibi … eldeki kilo ölçüsü artık mazide kaldı. Tabi ki böylesine bir durum müteselsilen tüm sektörleri ekonomik açıdan etkileyen olmaktadır. Üreticiler de zor durumdadır. Öncelikle Ekonomi diyen UBP Genel Başkanı Sayın Faiz Sucuoğlu’dan beklenti büyüktür. Beklentiler ise mutlaka siyasi iktidardan geçtiği malumlarınızdır. Böylesine iddialı söylemler için ekip çalışması ise vazgeçilmez olandır. KKTC meclisinden 2022 bütçesi hızlandırılmış şekli ile görüşülüp üç gün içerisinde oy çokluğu ile genel kurulda oylandı. 23 Ocak 2022 ise erken Genel seçim tarihi olarak oybirliğiyle geçirildi ve Yüksek Seçim kurulu Seçimlerin 23 Ocak’ta yenilemesine ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından YSK da Seçim Takvimi’ni belirledi ve seçim yasaklarına ilişkin 4 numaralı duyurusunu yaptı. Başlayan seçim takvimine göre, siyasi partiler adaylarını 14 Aralık’a kadar saptamak zorunda. Başvurularını 17 Aralık’ta yapacak adaylar, YSK ve İlçe Seçim Kurulları tarafından 18 Aralık’ta geçici ilan edilecek. Sandık seçmen listeleri 19 Aralık’ta askıya alınacak, 7 gün askıda kalacak ve adaylar 26 Aralık’ta kesinleşecek. Siyasi parti ve bağımsız adayları seçim süresince kullanacakları sıra için ad çekimi de 26 Aralık’ta yapılacak. Kesinleşen adaylar ise 27 Aralık’ta ilan edilecek. Seçim propagandası 28 Aralık’ta başlayacak. Sandık seçmen listelerinin 3 Ocak’a kadar tamamlanması gerekiyor. Kamuoyu yoklamalarıyla araştırmalar ise 8 Ocak’a kadar yayımlanabilecek. Seçmen kartlarının ve bilgilendirici broşürlerin dağıtılmasında 20 Ocak son gün. Seçim propagandasının bitiş tarihi ise 22 Ocak 2022 tarihi olarak beyan edilmiştir. Siyasetin anayasal düzeninde milletvekili aday müracaatları siyasi partilerde alınmaya başlanmıştır. Aday olacak kişiler bir şekilde sosyal medya hesaplarından kendilerini açıklarken siyasi partilerin mevcut milletvillerinden henüz ben aday olmayacağım diyen yok. Zaman dar “ Milletvekili Münhalleri” ilanlarına yapılan müracaatları öğrenmemiz yakın tarihli olacaktır. Adayların belirlenmesi işlemi konusunda yöntemde esas siyasi partilerin tüzükleridir. Örneğin UBP seçimlerde oy pusulasında yer alacak 50 aday tesbitini müracaat eden aday adayları için 11 Aralık tarihinde üyelerine oylatacaktır.
Tüm siyasi partilerin süreci takipleri YSK takvimine göre olacaktır. Bu süreçte siyasilerin derdi seçim olurken, vatandaşın derdi geçimdir… Bu zamanda var mı yok mu vazgeçilmez olan sadece sosyal medya ve bu mecrada insanların birbirleri ile iletişimleri. Doğum günü kutlamaları, taziyeler ve bu yöndeki haberlerin okunması yorumlanması var. Sosyal medyada hesabı olup ama hiç bir paylaşım yapmadan sadece takip ve okumak adına kullananlar var. Kınamamak gerekir. Bu kişiler de toplum arasındaki sessiz çoğunluğu temsil ediyorlar. Hele bir meşguliyetiniz yok ise belkide rehabilitasyon merkezi bu sanal dünyanın sayfaları olmaktadır. Sosyal hayatın vazgeçilmezi siyasetin vazgeçilmezi ile örtüşüyor. Belli ki geçmişteki miting meydanlarında ki çoşku 23 Ocak seçimlerinde “Sosyal Medyada” kendini bulacaktır. Geriye doğru sayım başlamıştır…

Bu haber 2153 defa okunmuştur

:

:

:

: