İrade olan yerde çare vardır

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra Atatürk'ün girişimiyle kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapılarak kadınlara 1930 yılında Belediye seçimlerinde seçme, 1933 de muhtar ve köy heyetini seçme hakkı tanınmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra Atatürk'ün girişimiyle kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapılarak kadınlara 1930 yılında Belediye seçimlerinde seçme, 1933 de muhtar ve köy heyetini seçme hakkı tanınmıştır. 5 aralık 1934 de ise Anayasada yapılan değişikliklerle Türk kadınının millietvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olduğunu biliyoruz.Kıbrıs'ta kadının siyasetle tanışması çok eski yıllara gitmez.Kıbrıs 1960 Anayasası ile kadına seçme ve seçilme hakkı tanınırken,ilk genel seçimlerde bir kadın üye Temsilciler Meclisine giren olmuştur.Sayın Ayla Halit Kazım, Baf seçim bölgesinden gösterilen tek kadın üye olarak, Kleridis başkanlığındaki Meclis'te yemin etmiştir.

Dün 5 Aralık 2021 tarihi ile kadına seçme ve seçilme haklarının verilmesi ile geçmişten bu güne uzun bir süreç olduğunu yeniden hatırladık.

Siyasette iz bırakan tüm kadınlarımıza bu önemli günde teşekkürlerimizi yaptık. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü minnetle andık sözlerini tekrarladık 'Türk milleti insanlık âleminin samimi bir ailesidir.' Aile mefhumunda kadının önemini bir kez daha anımsadık…

Gündem yoğun oldu mu, hangisi önemli diye sıralamak doğru olur diye düşünüyor insan. Her konu kendi içinde önem arzeder. Pahalılık devam ederken üstüne üstlük akaryakıt eksikliği tabi ki insanımız arasında panik yarattı. Bu arada dövizin yükselişi dur durak bilmedi. Maliyetlere yansıması vatandaşın cebindeki yangın oldu. Ateş mutlaka sönecek ama kulun da çektiği yanına kalmayacak. Maddi sıkıntı her türlü hastalığın başıdır dersem yalan değildir. Ekonomik sıkıntı sosyal düzen içinde büyük bir problemdir. Aile içi kavgaların en büyük sebebidir. Geçim derdi salgın bir hastalık olma yönünde ilerleme gösteriyor ve aşısı henüz siyasetçiler tarafından planlama aşamasında. İşte tam da bu sırada istikrar önemli. Tek başına iktidar gerekli olandır. Gelirken Avro diyenler siyaset sahnesinden giderken “yuro yuro” döndüler şimdi ise yine aynı nakarat Sayın Tufan Erhürman tarafından seçim manifestosun ana maddesi gibi televizyon ekranlarından tekrarlanıyor. Avro masada deniyor. Masanın ayakları mı? ne masa! ne avro! ortada yok!!! Bu hafta başlangıcı ile geçmiş bir haftayı geriye bırakmayacak olayları günlerinde barındıracak. 6 Aralık 2021 ‘den 14 Aralık 2021 tarihine kadar gün be gün siyasi partiler altı ilçenin toplamda 50 sandalyesi için adaylarını tesbit edecekler. Ön seçimlerini yapacaklar. Parti genel başkanları veya yetkili kurullarca kontenjan adayları oy pusulalarında listelere yerleştirecek. Hangi siyasi partiden olursa olsun aday adayları bu hafta içinde daha etkin iletişim yolları ile üyeyelerine ulaşmaya çalışacaklardır. Sosyal medyadan takipte adayların sayfalarına baktığımız zaman aday adayı olduklarını görebiliyoruz. Yeni aday olan kişileride cesaretleri ile kutlamak gerektiği kanaatindeyim . Tabi ki 50 koltuklu meclise siyasi partilere fazla müracaat oldu ise ki oldu. bu sayı ön seçimle veya parti yetkili kurullarında alınacak bir karala istenilen sayıya indirilecek sonuçta YSK bildirilerine atfen ilgili mercilere isimler verilecektir. Korona salgınının gittikçe artış göstereceği kış ayları önümüzde! 23 Ocak Erken Genel Seçim belli ki zor şartlarda yapılacak. Ve irademizin vekaletini vermek için YSK tarafından seçmen sandıkları kurulacak. 'İrade olan yerde çare de vardır.' demişlerse eğer çare istikrar olarak mutlaka sandıktan çıkmalıdır. Netice ülkemize hayırlı olsun…

Bu haber 2224 defa okunmuştur

:

:

:

: