Hayat pahalılığı nasıl önlenecek?

Sokakta yangın var. Çarşı pazar tutuşmuş vaziyette. Zam üstüne zam yağıyor.

Sokakta yangın var. Çarşı pazar tutuşmuş vaziyette. Zam üstüne zam yağıyor. Ekmek, su, yağ, süt, peynir, tüm temel gıda maddeleri adeta lüks haline geldi.
Bir tarafta “Euro’ya geçelim kurtulalım” diyenler var, diğer tarafta “nasıl çare buluruz” diye kafa yoranlar…
Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay dün Ada TV’de çarpıcı açıklamalar yaptı.
Özersay’a göre ülkede yaşanan hayat pahalılığını önlemek için önce yurtdışından ithal edilen temel gıda, temizlik ve çocuk bezi gibi ürünlerde gümrüklerin döviz üzerinden hesaplanmasından vazgeçilmeli. Maliye bu döviz kurunu belli bir seviyede sabitleyebilir,
Yurtdışından ithal edilen ürünlerde ise çıplak ürün üzerinden vergi alınmıyor. Üzerine navlun, taşıma gibi maliyetler eklendikten sonra Maliye bu ürünleri vergilendiriyor. Bu da rafa geldiğinde pahalılığa neden oluyor.
Özersay bunun da önlenmesi gerektiğini düşünüyor.
Peki tüm bu kararlar alındıktan sonra fiyatlara mı yansır? Yoksa bazıları karlarının üzerine kar mı ekler?
Bu kararlar alındıktan sonra raf fiyatlarının da sıkı bir şekilde kontrol edilmesi gerektiğini savunan Özersay, kamu ve özel sektör için de iki ayrı öneri ortaya atıyor.
Birincisi kamuda hayat pahalılığı güncellemeleri altı ayda bir değil, daha kısa zamanda yapılmalı. Fiyatların 6 ay şöyle dursun, 6 saatte bir değiştiği bir ortamda bunun makul bir öneri olduğu ortada.
İkincisi ise asgari ücrette ocak ayı geçirilmeden bir iyileştirme yapılması. Bu iyileştirme yapılırken elbette işverene de gereken prim desteği verilmeli.
Tüm bu öneriler alt alta koyulduğunda, “Euro’ya geçelim kurtulalım” önerisinden daha gerçekçi, en azından tartışılabilir görülüyor.
Hayatı ucuzlatmak için bundan başka öneriler de tabii ki tartışılabilir. Ama en kötüsü hiçbir şey yapmadan izleyici kalmaktır.
Hükümete bir an önce gereken tedbirleri almalıdır. “Seçim yasağı var” diye hayat durmuyor. Zam yağmuru devam ediyor. Ekonomi, tedavi için seçim sonrasını bekleyemeyecek kadar ağır hasta durumundadır.
Acil ameliyat başlamazsa 23 Ocak’tan sonra hastanın masada kalma ihtimali var. Bizden söylemesi…


Bu haber 1383 defa okunmuştur

:

:

:

: