Küresel sancı

Daha önce ki yazılarımıza bir süre ara verdik.. Kendi işlerimizden dolayı yazmaya fırsat bulamadık.Dünya siyasetinde jeo ekonomik buğramların en etkili olduğu bir dönemden geçmekteyiz.

Daha önce ki yazılarımıza bir süre ara verdik.. Kendi işlerimizden dolayı yazmaya fırsat bulamadık.Dünya siyasetinde jeo ekonomik buğramların en etkili olduğu bir dönemden geçmekteyiz.
Hatırlarsanız Ulus devletlerin saltanatlarının bu dönemde sarsılacağını sizlere söylemiştik. Pandemi ile beraber ulus devlet ekonomileri büyük buğramlar yaşamaktadır. Öyle ki gıda enflasyonu uluslararası anlamda büyük yükselişler gösterdi. Gıda özelinde büyük zamların yapıldığı bir dönemden geçiyoruz. Bunun yanında Türkiye özelinde de ekonomik anlamda enflasyonun görüldüğünü hep beraber seyrediyoruz.
TL Dolar karşısında son aylarda %70-80 oranında değer kaybetmiş durumda. Hal böyle iken ithal ürün girdilerinin maliyetleri artmış durumda. Uluslararası ticarette navlun ödemeleri de artmış durumda tüm bunlarda girdi maliyetlerini etkilemesinden dolayı tüketiciye yansıyarak gıda da fahiş fiyatları da beraberinde getirdi.
Türkiye özelinde işin sadece ekonomik boyutu olmayıp , siyasi boyutu da önemli yer tutmaktadır. Türkiye’nin ONE MINUTE çıkışı sonrasında siyasi anlamda bir değişime gittiğini gördük. 17-25 aralık, Gezi olayları, MİT Krizi ,E muhtıra ve 15 temmuza kadar uzanan bir süreci hep beraber yaşadık. Tüm bunlar küresel mücadelenin Türkiye ye yansımış haliydi. Türkiye de siyasi karar vericilerinin aldığı kararlarının bir kesimi etkilediğini bu süreçte daha iyi anladık. CHP- DEVA – İYİ PARTİ, HDP- SP; GELECEK PARTİSİ gibi oluşumları bir araya getiren de bu süreçti.Hükümetin taşıdığı koordinatlar aslında bu oluşumu bir araya getirdi. Türkiye bir ittifaka girmesi aslında temel sebepti.
Gezi olayları BREXIT 15 Temmuz- KATAR DA görev değişimi vs hepsi birer salvo olarak görülebilir. Mısır da SİSİ’nin sahne ye çıkması da ...
Son dönemde TÜRKİYE – KATAR yakınlaşmasına da iyi bakmak lazım. KATAR emiri nerede okumuş ? Ne eğitimi almış ? Kimlerle ilişkileri kuvvetli bir bakın derim!
Bugün körfez ülkelerinin sultanlarının çoğu Londra mezunudur.O yüzden İngiliz ekolü etkindir. Trump ile Şeyh SANİ arasında ki dostluk da işte bu Koordinatın şifreleri olarak görülebilir.
Erdoğan DAVOS sırasında Avrupa anlayışının ve Küresel ci anlayışın tam karşısına geçti. George soros hakkında ki açıklamalara bakın. Osman Kavala hakkında söylediklerine baktığımızda aslında parametreler kendini belli edecektir.Ulus devlet anlayışı burada kendini gösterecektir. Trump ve Putin ile o dönemde beraber yürüdü.Kraliçe de aynı safta yer alıyordu. Küresel sermaye savaşını hep yazdım. İşte bunların tam karşısında yer aldı. Hatta Türkiye karşısında STRATFOR raporu hazırlanmıştı. Onlardan da sizlere bahsettim.
Türkiye üzerinde ki Küresel basınç bu dönemde iyiden iyiye kendini göstermeye başladı.Erdoğan da bu basıncı düşürmek için doğru adrese gidiyordu. BAE ve KATAR a …
CHP’nin her fırsatta KATAR ı diline dolaması da işte bu koordinatlardır. Mesele iktidara hangi partinin geleceği değil! Hangi ekolün Türkiye’yi yöneteceği’dir…
SOROS’un Erdoğan karşısında söylediği sözler ortada. Tüm bu söylemler zaten bizim yazımıza birer kanıttır.Bu denge dün olmadı yarın da bitecek değil. Lakin savaş ciddi bir hal aldı. Beraber yol yürüyenleri sizlere aktarmaya çalıştım. Buradan yol alarak devletlerin ilişkilerini yorumlarsanız taşlar yerine oturacaktır. KALIN SAĞLICAKLA

Bu haber 6643 defa okunmuştur

:

:

:

: