Beklenmedik hamle!

Dolar TL kurunda düşüş geldi. Dün 10.20 seviyesine kadar gerileyen usd tl kuru bugün de açılışta 11.50 bandında seyrine devam ediyor. Dolar hala tamamen düşmüş değil 2021 yılı başlangıcın daki 6.95 kurlarını 2022 ile biraz arayacağız.

Dolar TL kurunda düşüş geldi. Dün 10.20 seviyesine kadar gerileyen usd tl kuru bugün de açılışta 11.50 bandında seyrine devam ediyor. Dolar hala tamamen düşmüş değil 2021 yılı başlangıcın daki 6.95 kurlarını 2022 ile biraz arayacağız.
Dolar kuruyla beraber TC cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçimlerde yenebileceğini düşünen Millet ittifakı seçim kampanyalarına başlamıştı. Hatta mersinde miting yapan Chp lideri kemal kılıçdaroğlu son gelen hamle karşısında bugünler de miting olayını rafa taşımışa benziyor.
Eylül ayı itibariyle ekonomik anlamda cumhur ittifakını eleştirilere tutan ittifak bugünler de dut yemiş bülbüle döndüler. Gelen hamle kısa dönemli olsa da süreçte bir soluk verdi. Hayat pahalığı üzerinden Erdoğan ‘a yüklenenler , Erdoğan’dan bu hamleyi hiç beklemediler.
Millet ittifakı cumhur ittifakına tek başına yüklenmeyip enflasyon ve dolar kuru üzerinden TÜSİAD( iş adamlarının bir kısmını) yanına alarak açıklamalar yapılarak eleştiri yağmuruna tutuyordu. Doların yüksek olduğu dönemde TUSİAD başkanı sn ERDOĞAN’ın acilen seçime gitmesi gerektiğini her platforma açıklıyordu.
Meral Akşener de bu bağlamda Meclis te grup toplantısında açıklamalarında aynı parametre de açıklamalar da bulunuyordu.
DEVA partisi lideri BABACAN da ekmek üzerinden Erdoğan’a yükleniyordu. Hayat pahalılığını her seferinde dile getiriyordu.
Tek bu genel başkanlar mı ? HAYIR Temel Karamollaoğlu Ahmet Davutoğlu vs vs
Yaptıkları açıklamalara bakıldığında ekonomik perspektifte bir çözüm sunmayan Sadece kişileri baz alan eleştiriler netice vermedi. Sonuç olarak Erdoğan bu maçta 3-0 öne geçti.
Onlara göre sorun Erdoğan giderse tüm sorunlar biterdi. İşte vahim olan da bu netice de buluşmaktı. Ekonomik programı olmayan parti liderlerinin siyasi salvolarını sadece Erdoğan’ın gidişi üzerine kurgulamaları bugün ki Konjöktörü getirdi.
Darbe ile düşüremedikleri Erdoğan üzerine Para ile gidenler bugün de başarılı olamadı. Tasfiye edemediler. Diğer bir deyişle bilek güreşini kaybettiler. Elbette Türkiye ekomisinde göstergeler olumlu değil. Lakin biz siyasi olarak gelinen noktayı okurlarımıza aktarmak zorundayız.
Aslında her zaman yazdığımız konuların hepsini bugün içeride açıkça görüyoruz. KÜRESEL mücadele saha da tüm sıcaklığıyla devam ediyor. Erdoğan gidecek havası çizenler kendi aralarında cumhurbaşkanı olacak kişiyi seçme havası bile oluşturdular lakin oyun yine bozuldu.
Türkiye’nin kimlerle yola devam ettğini hep yazdım . O yüzden saldırılar her daim sürecek. Para ile Erdoğan ı devireceğini düşünenlere ekonomik bir salvonun gelmesi karşı tarafı şaşırtmışa benziyor. Millet ittifakının halka artık ekonomik program sunması lazım. ‘’Erdoğan gitsin ‘’ programı netice vermiyor benden demesi!
Bundan sonra dolar kuru bu seviye de biraz gider lakin yeni yılda gelecek açıklamalar ve faiz artışları dolar kurunda etkili olacaktır. Hükümetin ekonomik kurmayları ekonomi üzerine atılacak yeni adımları daha da genişleterek üreticileri destekleme noktasında gerekli adımları yeni yılda atması elzemdir. Zaten sağlam ekonomik temellerin sallandığı pandemi döneminde dikkatli olmakta fayda var.

Bu haber 6444 defa okunmuştur

:

:

:

: