Ekonomide Kurtuluş Savaşı!

Döviz dün yine kıpırdadı. Dolar/TL işlem gününe 11,78 seviyesinde başladıktan sonra 1 TL'ye yakın yükselişle 12,88'e kadar ulaştı. Sonrasında gerileyen dolar kuru 12 seviyesinin üzerinde dengelendi. Sterlin 17 TL’yi geçti, Euro 14,3 TL oldu.

Döviz dün yine kıpırdadı. Dolar/TL işlem gününe 11,78 seviyesinde başladıktan sonra 1 TL'ye yakın yükselişle 12,88'e kadar ulaştı. Sonrasında gerileyen dolar kuru 12 seviyesinin üzerinde dengelendi. Sterlin 17 TL’yi geçti, Euro 14,3 TL oldu.
Dövizde yukarı yönlü bu hareket, herkesin aklında yine “acaba mı” soruları oluşturmaya başladı.
Finans piyasalarında dedikodular aldı başını gidiyor. Dövize Çevrilebilir Mevduat modelinin hayata geçirilmesinin ardından 2022 yılında enflasyonun, son yılların en yüksek seviyesine çıkacağı ve özellikle gram altın ile dolar kurunun rekor seviyede yükseleceği iddia ediliyor.
Bazı ekonomistler bunun doğru olmadığını dile getirse de, ABD merkezli Wall Street Journal gazetesi, Türk ekonomisinde 'kıyamet'in yakın olduğu öngörüsünde bulundu.
Ancak Türkiye’nin ekonomisiyle ilgili daha önce de böyle çok öngörülerde bulunuldu.
Bunların öngörüden ziyade algı yaratma operasyonu olduğunu söylemek en doğrusu olur.
Herkesin dilinde bir 3 Ocak söylentisi var. Avrupa ve dünya şu an noel tatilinde. Tatil 3 Ocak’ta bitiyor.
Bu tarihte Türkiye’de enflasyon verileri de açıklanacak.
Enflasyonun yüksek geleceğini herkes biliyor.
Ancak uyarmakta fayda var. 3 Ocak’ta piyasa uçacak, kaçacak, dolar 22 lira olacak, gram altın 1500 lira olacak diye atın tutanlar yine hüsrana uğrar.
Türkiye ekonomisinde kıyamet senaryosu çizenlerin inadına şu an AK Parti hükümeti tam bir ekonomik kurtuluş savaşı veriyor. Bu savaşı kaybederse olacakları söylemeye gerek yok.
Ama savaşmadan teslim olmak da bu ulusun mayasında yok. Bu mücadele 80 milyonluk Türkiye’nin mücadelesidir.
Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de geleceğini yakından ilgilendiriyor.
Ankara’da TC Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati ile görüşen Maliye Bakanı Dursun Oğuz adaya döndü. Ankara’da yapılan görüşmelerde, yeni ekonomik modelleme ile ilgili kur korumalı mevduat hesaplarının KKTC’de de uygulanmaya alınması konusunda fikir birliğine varıldı.
Konunun ivedilikle ele alınıp çalışılması için heyetlere talimat verildi.
Ülkenin dövize endeksli bir hayattan kurtulabilmesi için bu önemli bir adım olabilir. Ancak yeterli değil. TL’ye güven, çarşı pazarda da desteklenmelidir.
Bu konuda bizim hükümetimizin üstüne de önemli görevler düşüyor.
TL’nin yaygınlaşması için önce devletin dövizden vazgeçmesi gerekiyor. Ekonomik kurtuluş savaşında biz de Türkiye’nin yanında mücadele etmeliyiz.
Türkiye’nin yenildiği savaşta bizim de kurtuluşa ulaşmamıza imkan yok. Bizden söylemesi.

Bu haber 1234 defa okunmuştur

:

:

:

: