'Taksitli maaş' günlerini unutmadık

2019 sonu derken 2020 ve 2021 geldi geçti ama dünyayı korona salgını ile deli divaneye döndürdü. Neredeyse dünya tersine dönmeye başladı.

2019 sonu derken 2020 ve 2021 geldi geçti ama dünyayı korona salgını ile deli divaneye döndürdü. Neredeyse dünya tersine dönmeye başladı. 31 Aralık ‘da KKTC vaka sayısı 666 ve bu rakamın bizlerdeki çağrışımı, şeytan ile özdeşleştirilen 666 sayısı oldu. Uzmanlar bu rakamın aslında 616 sayısı olduğunu vurgulamışlardır, tarihi çalışmalar kafaları karıştırabilir. Bunun sebebinin oldukça basit olduğu söyleniyor. Yunanca ile İbranice arasındaki tercüme farklılıkları diyorlar. Dolayısıyla sayısal değerlerin verilmesi ve bu bilgilerin yayılması, iki dil arasındaki tercüme farklılığı nedeniyle farklı sayıları ortaya çıkarmıştır. Ancak en genel anlamda belirtmek gerekirse, iki sayı da şeytanı temsil etmektedir. Şeytandan kasıt ise Roma İmparatoru “Manyak Neron” diye anılandır.
Vaka sayısındanki 666 ile yılın son günündeki rakamla, eğer bu gibi rivayetler akla geliyorsa salgın denen şeytanın 2022 yılı içerisinde de aramızda dolaşacağı belirgin olmuştur. Temennimiz olmamasıdır. Nitekim Sağlık Bakanı Sayın Ali Pilli Ocak ayını “ atlatırsak eğer” diyerek yeni yılın ilk ayının ahemmiyetini vurgulamıştır. UBP Girne Milletvekili Dr. Özdemir Berova ise bir tv programında “ Omicron varyantı için “orjinal virüsünün, 50 kat kendini değiştirmiş hali” değerlendirmesini yapmış ve Dr. Berova, sözlerini şöyle sürdürmüştür.
“Bu önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu varyant virüsün baskınlığı,diğer tüm varyantların önüne geçecek gibi görülüyor. Omicronun, ilk virüsten çok daha hızlı yayıldığı biliniyor, bu yüzden özellikle de kişisel önlemlerimizi en üst seviyede tutmamız gereken bir süreç yaşayacağız. O yüzden toplum olarak şunu net olarak kafamıza koymalıyız ki, kapalı mekanlarda mümkün olduğunca az zaman geçirerek bu süreci atlatmamız lazım..” diyerek gerekli ikazı Aralık ayı içerisinde yapmıştır.
Haber ajansları verilerine göre İngiltere’de 30 Aralık'ta 19 bin 544 yeni omicron vakası tespit edilirken, böylelikle toplam omicron vakası sayısı 229 bin 666’ya ulaştı. Almanya'da 30 Aralık itibariyle omicron vakalarının sayısı 16 bin 748'e çıktı. İngiltere, omicron vakalarının en çok görüldüğü ülke oldu. Haberlerini üzülerek okuyoruz.
KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar yeni yıl kutlaması çerçevesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştür. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan,KKTC’de Omicron varyantına bağlı vaka sayısındaki artışla birlikte daha güçlü şekilde yürütülecek pandemi sürecinde Türkiye’nin, Kıbrıs Türkü’nün yanında olmaya devam edeceğine dikkat çekmiştir. Bütün önlemlere karşı Güney Kıbrıs’ta Aralık ayının son iki gününde 3000 bin ve sorası gün 5000’li rakamlara ulaşan vaka sayısı ile Kıbrıs ciddi bir sağlık krizi ile karşıkarşıyadır.
Yeni yılın Ocak ayının ilk günü Cumartesi ile başlamıştır. Bu günde ise alınan haber çok üzücü oldu. Zirveden sonsuzluğa doğru giden Birkan Uzun’nun acı haberi ailesini olduğu kadar ülkemizi sarstı. Rahmetle anacağız, rabbim kimselere evlat acısı vermesin.
Ülkenin sağlık,ekonomik ve sosyal sorunları vardır. Sorunların halli yönünde Sayın Faiz Sucuoğlu gayretlerinin çok büyük olduğunu 4-5 saat uyku ile çalıştıklarını ve vaktin öneminde olduklarını bir tv programında belirtmişlerdir. Muhalefetin maaşları dahi ödeyemeceksiniz algısı yaratan tavırlarını da eleştiren Başbakan iktidar yolunda ilerleyip istikrarı elde edeceklerini de güçlü bir ses ile beyan etmiştir.
Halkımız CTP döneminde maaşlarının taksitlendirileceği günleri de unutmamıştır. Sandıkta hangi partiye oy vereceğinin kararını da vermiştir . Seçime 20 gün kalmıştır.
Geleneksel olarak her yeni yıl başlangıcında olduğu gibi yeni yıldaki ilk köşe yazımda ülkemize nice mutlu yıllar diliyorum…Sevgi ve Saygı önceliğiniz olsun!
Bu haber 2473 defa okunmuştur

:

:

:

: