Ali Özmen Safa 6 ay önce söylemişti

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, Türk vatandaşlığına kabul şartlarında değişiklik Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre yabancı uyruklu kişilerden 500 bin dolar veya karşılığı yatırım ile en az 50 kişiye istihdam şartı ile pasaport verilecek.

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, Türk vatandaşlığına kabul şartlarında değişiklik Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre yabancı uyruklu kişilerden 500 bin dolar veya karşılığı yatırım ile en az 50 kişiye istihdam şartı ile pasaport verilecek.
Star Kıbrıs Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özmen Safa, Haziran 2021 tarihinde bizim ülkemiz için de benzer bir modeli önermişti. Ne demişti Safa hatırlayalım.
Ekonominin içinde bulunduğu krizden çıkaracak ve 1 milyar dolarlık kaynak yaratacak bir öneri ortaya atan iş insanı Ali Özmen Safa, ülkede 250 bin dolarlık konut alana vatandaşlık verilmesini teklif etmişti. “Bu insanlar gerekirse 20 yıl seçme seçilme hakkında muaf olsun ama yatırımları karşısında istedikleri güvenceye kavuşsun. Seçme seçilme hakkı olmayacak. Zaten istediği de o değildir. Biz bu insanlara pasaport vererek ne zararımız olur?” diyen Ali Özmen Safa, bu şekilde ülkeye yatırımcı çekilebileceğini söyledi.
Safa konuşmasının devamında ise satılmayı bekleyen 25 bin konutluk bir stokun elde olduğunu söyledi ve “Konutlardan 4 bin tanesini 250 bin dolardan satsak 1 milyar dolar eder. Bu parayı inşaatçı kazanacak. Peki devlet ne alacak? Bunun yüzde 5 KDV’si, yüzde 4 stopajı var. 1 milyar dolardan hesaplarsak devletin kasasına 100 milyon dolar girer. 4 bin satış karşılığında vereceğimiz vatandaşlıklar için de kişi başına 10 bin dolar istesek bu da 40 milyon dolar eder. Yabancı güvence istiyor. Kilit nokta budur. Bu güvenceyi vermek zorundayız. Bu konuyu herkesle tartışabilirim. Gerek muhalefet, gerekse iktidar benim sunduğum önerilere ‘görüşümüze aykırı’ diyemez. Biz zaten ev alana kalma izni veriyoruz. Konut alacak yatırımcılar vereceğimiz pasaport ile 10-20 sene seçme ve seçilme hakkından muaf olacak. Bu pasaport onların güvencesi olacak. İstediği zaman ülkelerinden çıkıp gelebilecek ve burada kalabilecek. Başka türlü anlamazlar, anahtar kelime ‘güvence’... Şu an Rum tarafında konut satışları durdu. Bu bizim için bir fırsattır. 6 ay önce inşaat sektörüne 500 milyon TL kaynak yapılacak denildi ama yapılamadı. Türkiye benim bahsettiğim şeyi başardı. Biz neden başaramayalım? 1 milyar dolar ekonomimize girdiğinde ülkeye nasıl etkisi olacağı malum. İşte size kaynak. Her kriz bir fırsat yaratır. Bu fırsatı değerlendirelim.” dedi.
Bu satırların üzerinden 6 ay geçti. Cumhurbaşkanı Tatar destek verdi, ana muhalefet olabilir dedi, Ticaret Odası hak verdi, Emlakçılar Birliği destekledi.
Sonra ne mi oldu?
Biz yine seçim havasında savrulup gittik. Bugün hala maaşları ödemek, ekonominin çarklarını çevirmek için kaynak arıyoruz. Aramayın. Kaynak orada. Biraz cesaret ve akıl o kaynağı bulmaya yeter. Aksi halde ekonomi uçuruma doğru sürükleniyor. Bizden söylemesi…

Bu haber 4589 defa okunmuştur

:

:

:

: