Kazakistan da neler oluyor?

Şimdi gündeme düşen bu olayın geleceği Perşembe den belliydi.

Şimdi gündeme düşen bu olayın geleceği Perşembe den belliydi.
Bu olayların Türkiye ile ne alakası var ? diye kendilerine soranlarınız vardır.
Ben her zaman olaylara dış perdeden bakmaya çalışırım. Kimler kimlerle yürüyor? Kimler kimlerle iş yapıyor buradan ilişkileri deşifre ettikten sonra resmi kafamda canlandırırım.
İşte Kazakistan da da olanlar bu resimin için de ye almaktadır.
Olayların başlangıcına bir bakalım..
LPG fiyatlarına zam yapılması ile protestolar başladı. Başbakan Askar Mamin ve hükümet istifa etti. Buna binaen Cumhurbaşkanı TOKAYEV ek önlemleri açıkladı.Zamlar geri çekilmesine rağmen protestolar devam etmektedir.
Fiyatlar eski seviyeye getirildi. Bu eylemler neden bitmedi? Akla gelen ilk soru budur..
TOKAYEV 2019 yılında kurucu lider NAZARBAYEV tarafından göreve teblih edildi.1989 dan beri ülke yönetiminde bulunan NAZARBAYEV güvenlşk konseyi başkanlığını sürdürmektedir. Halen ulus lideri konumunda ve dokunulmazlıkları var. Bugün yaşananların temelinde yer alan bir dönem NAZARBAYEV hükümetinde enerji bakanlığında görev yapan BTA Bank Başkanı TURAN ALEM dir.Partiden ayrıldıktan sonra 2002 de hapse attırılmış. O da parti kurdurarak siyasi mücaedeleyi böyle sürdürmeye karar vermişti.1 yıl hapis yattı. 2008 yılı kriz bahen edilerek BTA BANk kamulaştırıldı.O dönemde ABLYAZOV bankayı zarara uğratması sebebiyle ailesiyle beraber Londra ya irtica etti.Kazak devleti bu kişi hakkında dava açtı. Dava sürecinde kazak hükümeti ile Fransa hükümeti istihbarat alanında birleşerek CANNES de bir villa da operasyon gerçekleştirerek ABLYAZOV u tutukladı. O dönemde milyarca dolar ülke de vurgun yaptığı söylentileri var. Fransa da yargılamada siyasi sığınma olarak mahkeme karar aldı.İadesi yapılmadı. İade olmayınca Fransa da basına verdiği demeçler aslında işin aslını bize gösteriyordu. Kırgızistan da ki devrimi finanse ettiğini açıklaması akıllara SOROS u getiriyordu.
Gelelim bugüne ABLYAZOV un damadı ALMATI eski belediye başkanıydı. Siyasi olarak da güçlü bir background a sahip.3 ocak günü binlerce protestocu sahaya indi.Hükümet binalarını yaktı yıktı. Polisleri öldürdüler. Kısacası doğalgaz bahane edildi. Olaylara nerelere geldi. Film gibi görülebilir.. Ama hepsi şuan yaşanıyor. SOROS adından bahsettim. SOROS ‘un kimlerle yol aldığını bilmeyen yok. Küreselciler ile ulus devlet anlayışı arasında cereyan eden çatışmayı hep resmettim.
Çin ile Kazakistan ulusal liderinin yakınlaşması aslında bugün ki çatışmanın fitilini ateşleyen bir olgu olarak görülebilir.
Hani Türkiye de dış güçler olgusunu alay konusu eden muhaliflere sözüm Kazakistan a bir bakın derim. Orada ne oluyor görün.. Öyle bir dönemden geçiyoruz ki birlik ve beraberliğin pekiştirilmesinin en önemli olduğu bir dönem. O yüzden dik durmak istiyorsak birlik olmamız gerekiyor. İhtilaflar bu dönemde bizlere zarar verecektir.


Bu haber 8364 defa okunmuştur

:

:

:

: