Oyların toplamından istikrar çıkmalı

Hani eski zamanlarda Evet Hayır yarışma programları vardı, evet veya hayır diyen oyundan çıkartırıldı.

Hani eski zamanlarda Evet Hayır yarışma programları vardı, evet veya hayır diyen oyundan çıkartırıldı. Genelde TRT de yayınlanan ve 1990 ‘lı yılların en popüler yarışmaları arasında sayılırdı. Hatırladınız değil mi? Erkan Yolaç ‘ın sunduğu programda yarışmacı izleyiciler arasından seçilir kişi sahneye Mehter Marşı ile gelir İzmir Marşı ile uğurlanırdı. Ne diyordu Erkan Yolaç başınızı emme basma tulumba gibi sallamayacaksınız. Sorularıma makul ve mantıklı cevap vereceksiniz, verdiğiniz cevapları tekrar etmeyeceksiniz! Eski günlerdeki bu yarışmaların üzerinden nerdeyse 32 yıl kadar geçmiştir. Şimdi durup dururken niye bu programı hatırladınız diyenleriniz olacaktır. Çevreyi ve hadiseleri izledikçe birden aklıma düşen bu yarışma programı oldu. Erkan Yolaç kendine has bir ses tonu ile ve koşarak sahneye gelirken izlyicileri de ekran başına çekmesini biliyordu. Renkli bir giyim tarzı vardı ve izleyiciyi de programa dahil edebiliyordu .
Gün geldi ekranlardaki yarışma programları değişiklik arzetti. Bu değişiklik kimi zaman
evlilik programları ile de yarışmalarda kendini sürdürdü. Biri bizi gözetliyor programının müdavimleri programı tiryakilik derecesinde izler oldu. Aile yapısı üzerindeki aksi tesirleri görüldükçe ve yıllar geçtikçe bu programlar da etkisini yitirir oldu. Moda yarışmaları derken günün yıllardır devam eden iddialı yarışması “Kim milyoner olmak ister “ adı ile reytinglerde yer eder oldu. Bu yarışmalarda elbette soruları soran kişinin ismi ve programa katkısı ayrı bir meziyetti., 2 Ağustos 2011 tarihinden günümüze gelen bir yarışma Kenan İmirzalıoğlu tarafından sunulmaktadır.
Yarışmanın ilk sunucusu Kenan Işık'ın 21 Mart 2014 tarihinde beyin kanaması geçirmesi ve programı sunamayacak olması nedeniyle, sezon sonuna kadar sırasıyla birçok ünlü dostu tarafından sunulmuştur. Daha sonra Selçuk Yöntem, 3 yıl programın sunuculuğunu üstlenmiştir. 2017 yılının Şubat ayından 2019 yılının Haziran ayına kadar Murat Yıldırım programın sunuculuğunu yapmıştır. 5 Ekim 2019 tarihinden itibaren Kenan İmirzalıoğlu programa kendi imajı ile ayrı bir renk katmıştır.
Eski yarışmanın en büyük ödülü olan 500.000 TL'yi alabilen olmamışken, şu anki büyük ödül olan 1 milyon TL'yi Arda Ayten adlı yarışmacı kazanmıştı…
Yarışmaları gündeme taşıdım çünkü “Kim Milyoner Olmak ister” yarışmasında Ercan Hava Alanı nerde sorusunu bilemeyen bir yarışmacı için ne çok eleştiri yapıldı tahmin edemezsiniz. Programın izleyicileri de ayni eleştirilere maruz kaldı. Olabilir kolay bir sorunun cevabı yanlış da olabilir. Pek de yadırganacak bir durum olmasa gerek ama sorunun bilinmezliğini Türkiye ile ikili ilişkilere taşıyanlara ne demeli bilemedim. Bir soru ile KKTC’nin tanınıp/tanınmaması konusunu gündeme taşınmasını anlamak mümkün değil. Yadırgadım çünkü ölçü bu değildir. İşte bir soru ile de KKTC ve Ercan Hava Limanı bilmeyenlere bilinir olmuştur.
Türkiye ‘de olduğu gibi ülkemizde ve genelde dünyadaki salgın ve salgın ile bağlantılı ekonomik kriz derken dövizdeki anormal artış ve pahalılık hüküm sürerken milletvekili erken genel seçimine de sayılı günler kaldı. Nerdeyse adayları yarışmacı gibi görüp yarışmacı arkadaşlara başarılar diyeceğimiz var .
KKTC heyecan salgında artan vaka sayıları ile birçok insanın pozitif sonuçla temaslıları ile birlikte izole olma durumları ve sağlıklarında duyulan endişenin artmış olmasıdır.
Ayni gündemin tekrarı ile bunalan halkımızın problemi geçim derdidir. KKTC Meclisinde Erken Seçim dediler gün geldi çattı. Sonuçta 50 kişilik Meclis koltukları kaça kaç ise paylaşılacak. Önemli olan yeniden bir siyasi kaosun olmaması için seçimde kullanılacak oyların toplamından istikrar çıkmasıdır.
Esas yarışma genel seçimdir. Bu dersin Finali 23 Ocak tarihinde yapılacaktır.Aynen bir ayette yer aldığı gibi “Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır. “
Bu haber 2411 defa okunmuştur

:

:

:

: