Sucuoğlu bazılarını neden rahatsız etti?

Yine bir bardak suda fırtına koparıyoruz…

Yine bir bardak suda fırtına koparıyoruz…
Yine bazılarını Türkiye alerjisi tutu…
Son dönemde Türkiye ile ilgili hangi açılım yapılırsa yapılsın, bu halkın menfaatine yapıldığı bilinmesine rağmen bu alerji yüzünden muhalefet ediliyor.
Başbakan Faiz Sucuoğlu, KKTC'nin uçuş anlamında iç hat vergilendirme sistemine alınması hususunun, “KKTC’nin vilayetleştirileceği” gibi aslı astarı olmayan iddialara dönüştürülmesi karşısında tepkili.
“Biz Anavatan Türkiye’mizin de desteğiyle KKTC halkının menfaat ve yararına hizmet etmeye, bu yönde projeler üretmeye devam edeceğiz. Gerisi de temelsiz iddialarla laf üretmeye devam etsinler” diyerek çizgiyi çeken Sucuoğlu, bu projenin halka katkısını da anlattı.
Hava ulaşımında bilet fiyatlarında yaşanan yükselişe işaret eden Sucuoğlu, KKTC’nin “iç hatlar” vergilendirme sistemine alınmasının, bilet fiyatlarında en az 37 Euro indirim yapılmasını sağlayacağına işaret etti.
Bu hamle bilet fiyatlarının en az 500-600 lira geri çekilmesi anlamına geliyor. Örnek vermek gerekirse şu an 800- 900 TL civarında olan İstanbul-Ercan biletleri bu proje hayata geçerse 300-400 TL civarında olacak.
Peki bu bazı kesimlerde neden rahatsızlık yarattı?
Çünkü bu kesimler Türkiye ile Kıbrıs Türk halkının bu kadar sıkı fıkı olmasını istemiyor. Aksine Türkiye ile ilişkileri kuvvetlendirmek yerine Rumlarla yeni kapılar açarak Güney’le geçişlerin artmasını istiyor.
Yeni sınır kapılarının açılmasına kimsenin itirazı yok. Ekonominin canlanması için önemli bir hamle. Peki Türkiye ile uçuşların kolaylaştırılmasına neden aynı anlayış gösterilmiyor?Güney’e gösterilen yakınlık, Türkiye’den neden esirgeniyor?
Bizim dünyaya açılan penceremiz Türkiye olduğuna göre, bu uçuşların ucuzlaması iyi niyetli bir yaklaşım değil mi?
Türkiye’den gelirken dün suyu istemeyen, bugün Türkiye’den elektrik gelmesin diyen zihniyetle aynı. Aynı zihniyet anavatan ile uçuşların da mümkün olduğunca az olmasını, düşlerindeki Kıbrıs için elzem sayıyor.
Ama yağma yok. Oyunu gören Başbakan bu hamleyle Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilişkilerine mührünü vurdu.
Halk da Pazar günü yapılacak seçimde Başbakan Sucuoğlu’nun bu iyi niyetli girişimini görecek. Türkiye düşmanlığı yaratmaya çalışanların oyunu bir kez daha bozulacak. Bizden söylemesi…
Bu haber 1282 defa okunmuştur

:

:

:

: