Madalyonun iki yüzü var

Halk sözünü söyledi. Belli ki önümüzdeki dönemde UBP-DP hükümette yoluna devam edecek gibi görünse de üçüncü bir partiye de ihtiyaç duyulabilir. Zira iki partinin 27 alan milletvekili sayısı, kendilerini rahat bir konumda tutmayacaktır.

Halk sözünü söyledi. Belli ki önümüzdeki dönemde UBP-DP hükümette yoluna devam edecek gibi görünse de üçüncü bir partiye de ihtiyaç duyulabilir. Zira iki partinin 27 alan milletvekili sayısı, kendilerini rahat bir konumda tutmayacaktır.
Bu iki partiye Halkın Partisi’nin de dahil edilmesi sürpriz olmaz. Önümüzdeki günlerde yaşanacakları göreceğiz.
Madalyonun iki yüzü var. Bu seçimin şüphesiz kazananları olduğu kadar kaybedenleri de vardı.
Kazananlar hanesinin en başına UBP ve CTP’yi yazabiliriz.
Dört yılda iktidar olmanın verdiği tüm yıpranma payına karşı UBP yüzde 36 olan oy oranın yüzde 39’un üzerine taşıdı. Milletvekili sayısı ise 21’den 24’e çıktı.
Genel Başkan Faiz Sucuoğlu’na da bu seçimin kazananları arasında ayrı bir parantez açmak gerekir. Kurultayda başarısını ilk seçimde taçlandıran Sucuoğlu, UBP’nin önümüzdeki beş yıl boyunca tartışılmaz lideri ve en güçlü ismi olmuştur.
Yüzde 32 oy oranıyla 18 milletvekiline sahip olan CTP de hiç şüphesiz oylarını artıran diğer parti olarak bu seçimin ikinci kazananıdır.
CTP’nin muhalefeti takdir görmüş, iktidara muhalif olan kesim CTP ve Genel Başkanı Tufan Erhürman arkasında kümelenmiştir.
Serdar Denktaş’ın ardından DP’nin Genel Başkanlık koltuğuna oturan Fikri Ataoğlu’nun performansı da bu seçimin en merak edilen konusuydu. F
Fikri Ataoğlu, yüzde 7.5 oyla DP’nin 3 olan milletvekili sayısını korudu. Hepsinden daha önemlisi hükümet ortaklığının en güçlü adayı olarak UBP ve CTP’nin ardından seçimin üçüncü kazananı oldu.
Üzerlerinde her türlü operasyonun yapıldığını ileri süren YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, oy oranını koruyarak en azından kaybedenler arasına girmedi. İki milletvekili çıkaran YDP, siyasi ömrünün bitmediğini herkese ispatlamış oldu.
Bir de 23 Ocak seçimlerinin kaybedenleri vardı.
İlk kaybeden yüzde 3.9’luk oy oranıyla baraj altında kalan TDP’yi gösterebiliriz. Dört yıl önce Meclis’e üç milletvekiliyle giren TDP, bu sonuçla yerel seçimler öncesinde Lefkoşa’da da irtifa kaybetti desek yanılmış olmayız. Bu sonuç, Cemal Özyiğit’in de siyasi hayatına nokta koydu.
Seçiminin bir diğer kaybedeni Halkın Partisi idi. 2018 seçimlerinde yüzde 18’leri gören Halkın Partisi 9 milletvekilinden 3 milletvekiline geriledi. Genel Başkanı Kudret Özersay yine de partiyi iktidar ortağı yapmayı başarabilirse, seçimin kaybedenleri arasından kurtulmayı başaracaktır.
Seçimin son kaybedeni ise boykotçulardı. Seçime katılım yüzde 58.23’te kaldı.
Siyaset kurumunu ve siyasetçiyi eleştirmek yetmez. Evde yatarak boykota katılanlar da bu seçimin kaybedenleri arasında yer almıştır. Bizden söylemesi…
Bu haber 1208 defa okunmuştur

:

:

:

: