UKRAYNA KRİZİ

Ukrayna krizini bugün tv lerden her gün izliyoruz. Siz okurlarımız da orada neler oluyor eminim merak ediyorsunuz.

Ukrayna krizini bugün tv lerden her gün izliyoruz. Siz okurlarımız da orada neler oluyor eminim merak ediyorsunuz.

Putin’in iki dudağının arasında bir savaş gibi görülse de ben bunu böyle görmüyorum. ABD’nin onayı olmadan burada bir hamlenin gelmeyeceğini düşünüyorum.

Ukrayna sınırına dayanak rus askeri bir yandan da harekat emrini beklerken tansiyon her geçen gün yükseliyordu.

ABD dış işleri bakanı ve Rusya dış işleri bakanı görüşme yaptılar. Bu görüşmenin haricinde tüm diplomatik misyonlar savaşın aleyhinde bir görünüm çizmeye çalışıyorlar.

Lakin Joe Biden yaptığı açıklama da aslında dediklerimizi destekler nitelikte bir açıklamayı ağzından kaçırıyordu.

Rusya’nın küçük bir bölgeyi işgal edeceğini yanlışlıkla da olsa ağzından kaçırıyordu… aslında tüm şifreler bu sözlerde gizliydi. Demek ki birbirlerinden haberleri olan liderler olacaklar dan da haberleri vardı.

KÜÇÜK BİR ALANIN işgal edilmesi sizce doğru bir söz mü? Hayır o ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne aykırı bir tabirdir. Zaten Ukrayna da karar vericiler de bu açıklamayı kınadılar.Zaten Ukrayna demek Avrupa demek ti. Oraya yapılacak operasyon aslında AB ye yapılmış olacaktı.Küreselcilere yapılmış bir operasyon olacak…Avrasya bölgesinde atılmış büyük bir adım olacaktı. O da ipek yolu ve enerji yolları üzerinde atılmış bir büyük hamle olabilir.

Ukrayna hamlesi aslında Berlin ve Paris e büyük bir gönderme olarak görebiliriz.Türkiye her seferinde barış görüşmelerinde aracılık edebileceğini deklare ediyor. Bence olacak müdahalenin hemen sonrasında bir ateşkes ile ‘’kısmi müdahale’’ ile beraber Türkiye burada rol alabilir. Rusya’ da bölge de ki hakimiyetini bir daha AB ye göstermiş olacaktır.

İngiltere Ukrayna’ya silah göndermesi söz konusu . Kargo uçağı gönderdi.
Almanya ve Fransa İngiltere ye göre biraz temkinli.. Kalkan İngiliz uçağına hava sahasını Almanya kapattı. Karışık bir durum söz konusu. Almanya silah desteğini istemiyor. Rusya ya da burada mesaj net veriliyordu. Benim ingiltere’nin attığı adımda alakam yok. Gönderilen silahlar beni bağlamaz demeye getiriyordu.

İngiltere de BREXİT sonrası Polonya olayında olduğu gibi Ukrayna krizinde de bende burada söz sahibiyim demek için askeri yardım gönderdi. Durumlar bu kadar karışık. Almanya bu kriz de direk Rusya y ı karşısına almak istemyior. Rusya enerji kartını elinde tutuyor. AB bu konuda biraz eli zayıf. Askeri anlamda AB biraz zayıf ve bu kriz de AB biraz sessiz kalacak gibi.

Bu haber 8355 defa okunmuştur

:

:

:

: