Ukrayna krizinin bize de yansımaları olacak!

Rusya ve Batı arasında tansiyonu yükselten Ukrayna krizi dünya gündeminde ilk sıralardaki yerini korurken, bunun elbette Türkiye’ye dolayısıyla Doğu Akdeniz politikası ve bize de etkileri olacak.

Rusya ve Batı arasında tansiyonu yükselten Ukrayna krizi dünya gündeminde ilk sıralardaki yerini korurken, bunun elbette Türkiye’ye dolayısıyla Doğu Akdeniz politikası ve bize de etkileri olacak.
Ukrayna krizi ABD politikalarının ibresini Doğu Akdeniz gazına çevirdi
Gözlemciler, Washington’ın, EastMed Boru Hattı projesine desteğini geri çekme kararını Türkiye'yi yatıştıran bir hediye olarak görüyor. Elbette bu destekte amaç Türkiye’yi Rusya’nın yanından alıp kendi saflarına çekmek.
Washington, EastMed Boru Hattı’na verdiği desteği geri çekme kararını; projenin gerekçesi, ekonomik uygulanabilirliği ve çevresel faktörler olarak sıraladığı üç başlık altındaki belirsizlikleri öne sürerek savundu.
Projede, karadan 550 kilometre, denizin altından bin 350 kilometre uzunluktaki boru hattıyla ikiye katlanma ihtimali bulunan yıllık 10 milyar metreküp doğalgazın taşınması hedefleniyordu.
Ancak bu şekilde projenin, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail arasında 2020 yılında imzalanan iş birliği muhtırasında planlandığı gibi 2025 yılına kadar tamamlanabileceğine dair şüpheler var.
Moskova ile Washington arasında artan gerilim, Washington'ı, EastMed projesine karşı olan Türkiye'yi, yakın bir dönemde özellikle S-400 füze savunma sistemini satın almasıyla Rusya'yla yakınlaşma eğiliminden sonra Batı tarafına çekmeye yönlendirdi.
Bunun da ilk adımı, ABD’nin EastMed Boru Hattı projesine desteğini geri çekmek oldu.
Kiev'le çıkarları olan Türkiye’nin, son zamanlarda Ukrayna ile büyük miktarda insansız hava aracı (İHA) satışı anlaşması imzalaması da Rusya'yı kızdırdı.
Türkiye deniz sınırlarını belirlemek ve ‘Mavi Vatan’ teorisini inşa etmek için Libya ile Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası imzaladı. Bunun amacı EastMed Boru Hattı projesini engellemekti.
ABD EastMed Boru Hattı projesine desteğini geri çekerek Türkiye’nin bu adımına destek verdi.
Bu aşamada ABD Doğu Akdeniz’de Türkiye ve dolayısıyla Kıbrıs Türklerinin çıkarlarına daha fazla saygı duymak zorunda.
Çünkü Ukrayna krizinde Türkiye’nin desteğine ihtiyacı var. ABD’nin tam aksine Rusya’yı da Rumlara yakınlaşırken görebiliriz.
Uluslar arası siyasette oynanan satrançta yeni hamleler çok yakın. Önümüzdeki günlerde Avrupa’nın orta yerindeki krizin, Doğu Akdeniz’e yansımalarını izleyeceğiz.

Bu haber 1116 defa okunmuştur

:

:

:

: