47 yıl önce bugün!..

Bundan tam 47 yıl önce bugün yani 5 Şubat 1975’te ABD kongresi'nin aldığı karar nedeniyle Türkiye'ye silah ambargosu uygulanmaya başlandı.

Bundan tam 47 yıl önce bugün yani 5 Şubat 1975’te ABD kongresi'nin aldığı karar nedeniyle Türkiye'ye silah ambargosu uygulanmaya başlandı.
Gerekçe Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesinden sonra, savunma maksatlı olarak verilen silahların harekatta kullanılmasıydı.
Ambargo koşulları doğrultusunda ABD üretimi silah sistemleri yedek parçalarının doğrudan veya dolaylı olarak NATO ülkeleri üzerinden Türkiye’ye satışı engellendi.
Satın alınan ancak henüz teslimatı yapılmayan askeri malzeme ve silahlar da ambargo kapsamına dahil edildi.
Hava Kuvvetlerine ait uçaklar ile deniz kuvvetlerine bağlı muhrip ve denizaltıların yedek parça sıkıntısı nedeniyle faaliyetleri kesintiye uğradı.
Türkiye yaklaşık 6 milyar dolarlık Amerikan silahıyla donatılmış ordusuna yedek parça tedarik edemeyecek konuma geldi.
Almanya ve İngiltere’de ABD’nin yaptırım ambargo kararı doğrultusunda Türkiye’ye yardımı kesti.
Parası ödenen Fantom uçakları Türkiye teslim edilmedi.
Bakım için ABD’ye gönderilen C-130 uçakları iade edilmedi ve Türkiye bu uçakların hangarda bulunduğu her gün için para ödemek zorunda kaldı.
Ambargo kararından sonra Türkiye 25 Temmuz 1975 tarihinde ABD'ye verdiği bir nota ile 1969 tarihli Türkiye-ABD Savunma İş birliği Antlaşması'nı askıya alarak, topraklarındaki Amerikan üs ve tesislerinin kendi kontrolüne girdiğini duyurdu.
Ancak İncirlik Üssü bu kararın dışında tutuldu.
İncirlik Üssü’ne NATO görevleri için sınırlı kullanım izni verildi. Bu tarz bir kararın alınmasında olası bir savaşta Sovyetlere karşı kullanılacak nükleer silahları taşıyacak NATO uçaklarının bu üsse konuşlu olması etkili oldu
Ancak 3 yıl süreyle uygulanan ambargo nedeniyle Türkiye’nin ekonomik olarak beli büküldü.
Karaborsadan yüksek fiyatla yedek parça temin edilmeye çalışıldı.
Türkiye ekonomik olarak ambargodan sonra, alınan kredilerin sadece faizini ödemek yeni krediler bulmak zorunda kaldı.
Bu durum Türkiye’yi uzun yıllar IMF ile ekonomik iş birliği içerisinde bulunmaya zorladı.
ABD silah ambargosu Türkiye’nin yerli savunma sanayine olan ihtiyacını da ortaya çıkardı.
Ancak Türkiye önemli bir ders almıştı. Başka ülkelerden istediğiniz kadar silah alın, siz bu üretimi yapmadıkça günün sonunda süper güçlerin iki dudağı arasında yer alıyorsunuz
Bugün Türkiye, Ege ve Doğu Akdeniz’de sözünü geçiriyorsa bunda şüphesiz savunma sanayinin etkisi büyük rol oynuyor.
1974’te Türkiye’nin Kıbrıs’a yaptığı barış harekatı nedeniyle anavatana diz çöktürmek isteyen zihniyet, bugün de mavi vatanda tutumunu değiştirmedi.
Tarihi bilmeyen millet, geleceği inşa edemez. O yüzden 47 yıl önce yaşananları unutmadan yarını inşa etmenin yolunu bulmalıyız. Bizden söylemesi…Bu haber 1062 defa okunmuştur

:

:

:

: