Kaybedecek zaman yok!

Kurulacak yeni hükümeti birçok sorun bekliyor. Bu sorunların aşılması için yegane formül ise güçlü bir koalisyon hükümeti.

Kurulacak yeni hükümeti birçok sorun bekliyor. Bu sorunların aşılması için yegane formül ise güçlü bir koalisyon hükümeti.
O güçlü koalisyon hükümeti nasıl olur?
Sadece milletvekili sayısı bir hükümetin güçlü olması için yeterli değildir.
Seçimden başarıyla çıkan iki parti UBP ve CTP aslında herkesin “Keşke olsa” dediği bir hükümet formülüdür.
Ancak dün UBP’nin koalisyon teklifine görüşlerini içeren 15 sayfalık bir mektupla yanıt veren CTP’nin sadece bu tutumu bile, iki partinin bir araya gelmesinin ne denli zor olduğunun kanıtıdır.
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, iki partinin olası koalisyon ihtimali ile ortaya çıkacak 42 rakamına işaret ederek, “Çok büyük bir rakamdır. Ancak rakam kendi başına istikrarın güvencesi de değildir. Bunun en belirgin örneği 39 milletvekiliyle kurulan CTP-UBP hükümetidir” dedi.
Son derece yerinde bir tespittir.
Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş.
Bu düsturu benimseyen CTP’nin 15 sayfalık metinle UBP’ye yanıt vermesi de bunun en net göstergesidir.
Mesela iki parti Kıbrıs meselesinde ne düşünüyor?
Ya da İçişleri, Maliye ya da Dışişleri gibi kritik bakanlıklardan en az bir tanesini isteyecek CTP’ye UBP karşılık verebilecek mi?
UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu, koalisyon teklifine 15 sayfalık bir mektupla yanıt veren CTP’ye bugün cevap vereceklerini vurgulayarak, özellikle Kıbrıs konusunda görüş ayrılıklarına dikkat çekti.
Kıbrıs konusu deyip geçmemek lazım.
Dörtlü koalisyonda da hükümet programına Kıbrıs meselesiyle ilgili tek cümle dahi konmaması, ciddi rahatsızlık yaratmıştı.
Üstelik dünyaya karşı egemen eşitlik temelinde iki ayrı devlet modelinin bu kadar net bir şekilde savunulduğu bir ortamda, hükümette böyle bir görüş ayrılığı surda gedik açmak anlamına gelir.
Dış politikada bugünlerde böyle bir zafiyete asla yer olamaz.
Sucuoğlu, iki hükümet modelinin üstünde durduklarına da dikkat çekerek, CTP ile olmaması halinde, UBP-DP-YDP hükümet modelinin gündeme geleceğini ifade etti.
Yani hükümet bugünden sonra UBP-DP-YDP üzerinde yoğunlaşacak gibi görünüyor.
CTP ile yapılan görüşmelerde ise amaç iki parti açısından da neyin olmayacağını kamuoyuna göstermekten başka bir anlam ifade etmiyor.
Artık zaman kaybedemeyiz. Bugünden tezi yok, vakit geçirmeden yeni hükümetin şekli ilan edilmelidir. Ülkenin içinde bulunduğu sorunlar yumağını aşmak için başka çaresi yok. Bizden söylemesi…

Bu haber 1032 defa okunmuştur

:

:

:

: