Kamu maliyesi böyle devam edemez!

Ülkemizde tüm emeklilere her ay 265 milyon TL ödeme yapılıyor. Bu ay yine 80 milyon TL’lik bir açık vardı. Maliye Bakanlığı buldu, buluşturdu. Yine iç borçlanmaya gidildi.

Ülkemizde tüm emeklilere her ay 265 milyon TL ödeme yapılıyor. Bu ay yine 80 milyon TL’lik bir açık vardı. Maliye Bakanlığı buldu, buluşturdu. Yine iç borçlanmaya gidildi.
Emekliler bu ay maaşlarını gününde alacaklar. Ona sözümüz yok.
Peki ya önümüzdeki ay?..
Kamu maliyesi bu şekilde daha ne kadar devam ettirilebilir?..
Maliye Bakanlığı koltuğuna yeni oturan Sunat Atun, son derece gerçekçi bir tespitte bulunarak, “Önümüzdeki süreç içerisinde bir bütçe revizyonu, bir bütçe tadili yapma ihtimalimiz var. Bu süreçte, ülkemizin gelir-gider dengesi bozuldu. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Asıl amacımız, devletimizi ve kamu maliyesini sürdürülebilir bir noktaya taşımak” dedi.
İç borcun böylesine kabardığı bir dönemde işe gerçekçi teşhislerle başlayan Maliye Bakanı Sunat Atun’u tebrik etmek gerek.
Teşhis son derece yerindedir.
Ancak ya tedavi?..
Onu da önümüzdeki günlerde atılacak adımlarla göreceğiz.
Ukrayna kriziyle boğuşan dünyadaki olumsuz beklentilerin ülkemizin ticari yaşamını da olumsuz etkileyeceği ortadadır.
TL’deki değer kaybı, dünyada savaş tamtamlarının da etkisiyle artan enerji maliyetleri gibi olumsuz etkenler, hep bizim hanemize eksi olarak yazıyor.
Böylesi bir dönemde eski alışkanlıklarla yaşamaya devam edemeyiz.
Kamu maliyesinin acilen disipline edilmesine ihtiyaç vardır.
Bunun için de acı reçeteyse acı reçete gereken neyse bir an önce yapılmalıdır. Ana muhalefet CTP’nin “Bu hükümetin acı reçete uygulamaya yetkisi yok” sözü popülist bir söylemdir.
İktidar bu popülist söylemlere aldırmayıp kararlılıkla gereken önlemleri almalıdır.
Unutmayalım. Başarı, cesaretin öz kardeşidir.
Cesur adımlar atamayanların bu ülkeyi bu karabasandan kurtarmasına da imkan yoktur.
İç borçlanma demek daha kazanmadığımız parayı yemek demektir.
Yapılan her iç borçlanma çocuklarımızın geleceğinden çalmak anlamına gelir. “Kendi kendine yeten, kendi ayakları üzerinde duran bir ülke olmak istiyoruz” söylemini dilinden düşürmeyenler, bu gerçeği görmelidir. Bizden söylemesi…
Bu haber 1003 defa okunmuştur

:

:

:

: