Batı’nın maskesi düştü

Rusya’nın büyük bir asgari güçle üzerine çullandığı Ukrayna’da Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, çaresizlik içinde Putin’e “Müzakere masasına oturalım” çağrısı yaptı.

Rusya’nın büyük bir asgari güçle üzerine çullandığı Ukrayna’da Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, çaresizlik içinde Putin’e “Müzakere masasına oturalım” çağrısı yaptı.
Çünkü artık Batı’dan umudunu kesti.
Ülkesindeki durumun 2. Dünya Savaşı'nı hatırlattığına işaret eden Zelenskiy, 'Eminim ki hepiniz görüyorsunuz, tüm Avrupa görüyor. Ama biz tam anlamıyla bir şey yapacağınızı görmüyoruz. Ukrayna'ya bu kadar yavaş yardım ederken nasıl kendinizi koruyacaksınız?' diyordu.
Zelenskiy’nin çığlıkları başta NATO olmak üzere Batılı devletler tarafından laf kalabalığı ile geçiştirildi.
Rusya Devlet Başkanı Putin, dün Ukrayna Ordusu'na seslenerek, “İktidarı indirirseniz, uzlaşmak kolay olur' açıklamasında bulundu.
Bu saatten sonra Zelenskiy için kum saati artık çalışıyor.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da dünyanın Ukrayna’yı yalnız bırakmasına tepki gösterenler arasındaydı.
Erdoğan 'Sıradan bir kınama cümbüşüne dönmemeli. Daha kararlı bir adımı NATO'nun atması gerekirdi. Bu konuyla ilgili olarak sayın genel sekreter ile yaptığımız net görüşmelerimiz var' dedi.
Her ne kadar Ukrayna NATO üyesi olmasa da Rusya-Ukrayna savaşında NATO büyük itibar kaybetmiştir. Bu saatten sonra kimse NATO’ya üye ülkelere saldırı bile olsa, Rusya karşısında aktif bir duruş sergileneceğini düşünemez.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Liderler Zirvesi'nin ardından yaptığı açıklamalar da havada kalmıştır.
Ukrayna'ya desteklerinin devam edeceğini vurgulayan Stoltenberg, 'Liderler Ukrayna'ya desteğimizi sürdürmemiz konusunda mutabık kaldık” diyordu.
Oysa sözü edilen destek, elbette daha fazla silah satmaktan başka bir şey değildi.
Önümüzdeki aylar, Birleşmiş Milletler’den sonra NATO’nun varlığının da sorgulandığı dönemler olacak. Gemisini kurtaran kaptan misali her ülke önce kendi askeri varlığına, ekonomik gücüne güvenmek zorunda kalacak.
Bize gelince Kıbrıs adasında AB üyesi Rum yönetimi karşısında tek gücümüz 80 milyonluk nüfusu ve askeri varlığıyla anavatan Türkiye’dir.
Ukrayna’da yaşanan savaş bu gerçeği bir kez daha bize göstermiştir. Bizden söylemesi.

Bu haber 1014 defa okunmuştur

:

:

:

: