HAFTANIN SANAT OLAYLARI

ÖDÜL oyunu 23 Mart’ta Çatalköy Erol Avgören Kültür Merkezinde gençlik tiyatrosu tarafından oynandı.

TİYATRO

ÖDÜL oyunu 23 Mart’ta Çatalköy Erol Avgören Kültür Merkezinde gençlik tiyatrosu tarafından oynandı.

Oyunun yazarı ve yönetmeni İsmihan YORGANCI’ydı.

GENÇLERDEN UMUDUM VAR

Akşam Çatalköy Belediye Tiyatrosunun gençler için yazılmış ve onlar tarafından oynanan oyunu
ÖDÜL muhteşemdi.

İsmihan Yorgancı oyunun yazarı ve sahneye koyan olarak harikaydı. İki genç oyuncumuzun performansı görülmeye değerdi.

Öğretmen - öğrenci bakış açısı düşünülerek ele alınan konu, oyun boyunca kendinizle iç hesaplaşmanızı sağlıyor.

Emek verenlere ve yol gösterenlere Derman Atik ve Çatalköy Belediyesi Başkanım Mehmet Hulusioğlu’na İYİ Kİ VARSINIZ diyorum…

Dramaturg-Akademisyen İsmihan Yorgancı kimdir?

“ 1975 yılının Nisan ayında Lefkoşa'da doğdum. Küçük bir dağ köyü olan Ergenekon'da, eski adı ile Ayharida da büyüdüm. Çocukluğumun filizleri Serdarlı İlkokulunda atıldı. Ortaokul eğitimimi; Gönendere Şht. Zeka Çorba orta okulunda tamamladım. Liseyi Lefkoşa Türk Lisesinde..'

• 1993 yılında Liseden mezun olduktan sonra çok istediğim tiyatro oyun yazarlığı eğitimini almam kısmet olmadı. O dönemde Kıbrıs'ta bir ve ya iki üniversite vardı. Onların da Sahne sanatları ve ya tiyatro üzerine eğitim veren bir fakültesi yoktu.
Daha sonra Yakın Doğu Üniversitesinde Sahne Sanatları açılınca oraya gittim. ( 30 yaşında)
Şu anda orada öğretim üyesiyim. Ne mutlu bana…
GİBETSU’nun da gençlik ve çocuk oyunları yönetmeniyim. “

Yayınlanmış eserleri:
Toplu Oyunlarım I ve KIBRIS Hikayeleri…
SANATA ve SANATÇIYA saygıyla diyorum…

………………..

KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASINDAN MUHTEŞEM KONSER

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde dünyaca ünlü piyanistimiz, zarif kızımız Rüya Taner RÜYAMIZ bizimleydi.

RÜYA TANER

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'nin önde gelen genç kuşak piyanistlerindendir. İlk Müzik çalışmalarına babası Yılmaz Taner ile başlamış; küçük yaşta girmiş olduğu Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Piyano öğrenimini Mithat Fenmen ve Tulga Çetiz ile sürdürmüştür. 1983 yılında 'Üstün Yetenekli Çocuklar Yetiştirme Yasası' 'ından yararlanarak Kuzey Kıbrıs Turk Cumhuriyeti Devlet Bursu ile Londra'da bulunan 'Guildhall School of Music and Drama' 'da prof joan Havill'in öğrencisi olmuş, 1992 yılında AGSM ve ARCM diplomalarını, 1994 te ise ender verilen 'Konser Piyanisti' ünvanını alarak bu okuldan mezun olmuştur.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yüzlerce konser vermiştir.

KIBRISLI sanatçımız olduğunu öğrendiğim Ayşe Karaoğlan’ı tanımaktan da gurur duydum. Avustralya’da yaşadığını öğrendim. Üçüncü solistimiz de Eren Güllü’ydü. Zarif duruşları ile tüm orkestra ile uyum içindeydiler..

SANATÇININ SANATA ve SANATÇIYA büyük bir ZERAFETLE gösterdiği saygı her şeye değerdi.

Murat MENKET kimdir?

Ülkemizin yetiştirdiği genç orkestra şefi Murat Menket,
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Şeflik bölümünden mezun olduktan sonra çıtasını her geçen gün yükselti.

İlk önce Avusturya’nın Graz şehrinde Kammer Phillarmonic Graz ve Achib Holub ile orkestra şefliği çalışıp ve aynı çalıştayın sonunda yapılan yarışmada 3. oldu.

2 yıldır düzenlenen Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası ve Prof. Rengim Gökmen ile orkestra şefliği yaz akademilerine katıldı ve konserler verdi. Ayrıca yıl içerisinde TC Kültür Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korosunun düzenlediği çalıstayda Portekizli koro şefi Paulo Lorenco ile çalışıp çalıstay sonunda Devlet Çok Sesli Korosu ile konser verdi.

Ali Hoca tarafından bestelenen “ Arap Ali Destanı” operasının 2019 yılından itibaren gerçekleşen temsillerinde koro şefi olarak görev yaptı. Pek çok konserde de şef ve piyanist olarak görev almaktadır.

Şef Murat MENKET ve üç solisti sahneden ayrılırken ve sahneye dönüşlerinde, tüm orkestranın harika bir şekilde hafifçe eğilerek selam verişleri olağanüstüydü gerçekten…

Ömürleri uzun, sanatları kalıcı olsun…

Nicelerine diyorum…

Ayşe TURAL

Bu haber 3663 defa okunmuştur

:

:

:

: