Artık taşıma suyla değirmen dönmüyor

Maliye’nin durumu felaket. Yine ay sonu. Yine maaş krizi yaşanıyor. Hükümetin maaşları ödeyebilmek için 100 milyon TL açığı olduğu belirtiliyor.

Maliye’nin durumu felaket. Yine ay sonu. Yine maaş krizi yaşanıyor. Hükümetin maaşları ödeyebilmek için 100 milyon TL açığı olduğu belirtiliyor.
Yani değişen bir şey yok. Yine borçlanma, yine ağır faiz yükü…
Ülke ekonomisi bir kısır döngü üzerinde hapsolmuş vaziyette.
Geçmiş yıllarda bütçenin yüzde 85’i maaşlara gidiyordu. Artık yüzde 100’ünü ayırsak bile maaşlara yetemez duruma geldi.
Hükümet çarkı çevirmek için alkole sigaraya “lüks tüketim” adı altında fonlar getirdi.
Ancak bu fonlar piyasaya pahalılık olarak yansıdı. Restoranlar fiyatlara zam yaparken, müşterilerinin çekilmesi sonucunda kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Sözün özü bu fonlar Maliye’nin gelirlerini artırmak şöyle dursun, daha da azalması tehlikesini yarattı.
Peki o halde ne yapmalı?
Devlet, dar gelirliye yük olmayacak yeni gelir kalemleri için harekete geçmeli. Örneğin ülkede zaten var olan bitcoin ve sanal şans oyunları yasal hale getirilip, buradaki vergilendirilmemiş kazancın üstüne gidilmeli.
Bu konuda iki yasa tasarısı hazır. Maliye Bakanlığı döneminde bu konunda yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi aktaran Olgun Amcaoğlu, sadece iki yasadan bir yılda 1 milyar Euro gibi bir gelir edilebileceğini söylüyor.
Bu rakam KKTC’nin şu an kullandığı bütçe kadardır. Yani bir anda bütçe geliri ikiye katlanır.

Sadece bu iki yasa yetmez. 250 bin dolara konut alana ülkede bir vatandaşlık verelim. Üstüne bir de bu konutu alana yüzde 10 fon koyalım. Alıcı ve satıcıdan aldığınız KDV ve stopajı da üzerine eklediğinizde 250 bin dolarlık evin yüzde 30’u kadar gelir Maliye’nin kasasına girer.

Yılda bin tane ev satılsa yaratılacak gelir kalemini siz düşünün.

Elbette bunlar için ekonomik bir vizyon gerekir. Hükümet şu anda belediye seçimleriyle, müdür müsteşar atamalarıyla ilgilendiği için ne bu önerileri dinliyor. Ne de bu konuda bir çözüm önerisi getirebiliyor.

O yüzden her ay maaşları ödemek için borçlanmanın yollarını arıyor. Ancak artık taşıma suya değirmen dönmüyor. Bizden söylemesi…Bu haber 907 defa okunmuştur

:

:

:

: