Ekonomik krizi geçmenin yolu

İŞAD Başkanı Enver Mamülcü, yaşanan ekonomik krizin etkilerinin ancak gelir yaratıcı önlemlerle hafifletilebileceğini belirterek, hükümeti bu konuda adım atmaya davet etti.

İŞAD Başkanı Enver Mamülcü, yaşanan ekonomik krizin etkilerinin ancak gelir yaratıcı önlemlerle hafifletilebileceğini belirterek, hükümeti bu konuda adım atmaya davet etti.
Ada TV’deki yaptığı açıklamalarda geçen yıl Ali Özmen Safa’nın ortaya attığı 250 bin dolara vatandaşlık önerisinin hayata geçebilmesine biraz mesafeli yaklaştığını da itiraf eden Mamülcü, ancak bu konuda şu anda büyük bir fırsat yakalandığını da özellikle belirtti.
Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte başta Güney olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde Rus yatırımcıların yaptırımlarla karşı karşıya kaldığını ifade eden Mamülcü, şu ifadeleri kullandı:
“Ruslar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni güvenli liman olarak görebilir. Savaş çıkmadan önce Star Kıbrıs Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özmen Safa’nın ortaya attığı 250 bin dolara vatandaşlık önerisinin şu anda tam zamanıdır. Bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Buna benzer başka kaynaklar da üretebiliriz. Yaşadığımız ekonomik kaostan ancak böyle çıkabiliriz.”
Peki bu fırsat değerlendirilecek mi?
Umarız değerlendirilir. Ancak şu anda ülke gündemine baktığımızda hükümetin olan bitenden bihaber olduğunu, bir fırtınanın içinde savrulduğunu üzülerek izliyoruz.
Ne demiş Mevlana?
Lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye?
O yüzden Ali Özmen Safa kimdir? Önerisi ciddiye alınır mı? Bir bakalım.
Safa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özmen Safa, 2009’da dünyada yaşanan ekonomik krizi görmüş, o dönemde Türkiye’de, İngiltere’de ve Kıbrıs’ta şirketlerini başarıyla ayakta tutmuş bir işadamıdır.
2009 dünyanın saygın üniversitelerinde krizin nasıl fırsata çevrilebileceğine yönelik konferanslar vermiş, gelecek 10 yıl için tahminlerde bulunmuştur.
O dönemde pek çoğu dünyaca ünlü birçok saygın yayında yazılan o tahminlerin nasıl tuttuğu belgeleriyle ortadadır.
Safa, o günleri anlatırken, “2008’de yaşadığımız kriz, şimdi yaşadığımız krizin yanına dahi yaklaşamaz. Şimdi çok daha büyük bir kriz yaşıyoruz” diyor.
Kısaca soframızdaki ekmek azalacak, cebimizdeki para eksilecek.
Artık bolluk dönemi bitti.
Peki bu dönemde biz ne yapacağız? Bu krizi nasıl atlatacağız?
Safa, bu kritik soruya cevap verirken ülkenin lokomotifi denen üç sektöre dikkat çekiyor. İnşaat, turizm ve üniversite...
Ancak bu üç sektörde de şu anda tüketici zorda.
Bu pazarlar yeniden sil baştan yaratılmalı.
Peki bugünün şartlarında kriz nasıl fırsata çevrilebilir?
Tüketici bitti. Yeni tüketiciyi nasıl bulacağız? İşte krizden çıkış yolunun anahtarı bu soruda gizlidir. Hükümetin önündeki en önemli ev ödevi de budur. Bu ödevi yaparsak sınıfı geçebiliriz.
250 bin dolara konut alana vatandaşlık önerisi de bu ödevi yapabilmek için önemli bir ipucudur.
Aksi halde bu krizi geçmenin mümkünü yoktur. Bizden söylemesi…

Bu haber 817 defa okunmuştur

:

:

:

: