Ekonomide birinci kural beklentiyi yönetmektir

Pandemi sonrası gerek üretimdeki azalma, gerekse Rusya-Ukrayna savaşı dünyayı ekonomik olarak çok sıkıntılı bir hale getirdi.

Pandemi sonrası gerek üretimdeki azalma, gerekse Rusya-Ukrayna savaşı dünyayı ekonomik olarak çok sıkıntılı bir hale getirdi.
Sadece ülkemiz değil, anavatan Türkiye de Avrupa ülkeleri de bu ekonomik girdaptan etkileniyor.
Elbette her ülke bu sarsıntıyı kendi gücü oranında geçiriyor. Şüphesi bu ekonomik çalkantı dönemi siyasal iktidarlara da önemli görevler yüklüyor.
Ülkemizde son günlerde gerek elektrik zammı, gerekse alkole yapılan fiyat istikrar fonu zamlarının ardından atılan geri adımlar ciddi tartışma yarattı.
Maliye Bakanı Sunat Atun, elektrik zammında atılan geri adımın maliyetini açıklarken “Ayda 180 milyon bulmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Maaşları öderken bile 150 milyon TL’lik borçlanma talebinin ancak 3’te birine yanıt bulabilen Maliye Bakanlığı, belli ki ciddi endişe içinde.
Maliye Bakanı, dün yaptığı son açıklamada da, alkollü içkilerle ilgili olarak çok uzun süredir Fiyat İstikrar Fonu’nda düzenleme yapılmadığını, yaşanan enflasyon nedeniyle alkollü içeceklerde devlet gelirlerinde artışı gidilmesinin sağlıklı, çağdaş mali ve ekonomik aklın bir gereği olduğunu belirtti.
Ancak hepimizin bildiği gibi Başbakan, özellikle turizmcilerden ve restorancılardan gelen tepkileri dikkate alarak yapılan zamların bir bölümünü Bakanlar Kurulu kararıyla geri aldıklarını duyurmuştu.
Maliye Bakanı, dünkü açıklamasında, “Bir kez daha altını çizmek istiyorum ki, vatandaşın alım gücünü önce korumak sonra ileri taşımak için önce enflasyonla kararlılıkla mücadele edilmesi, bunun için de iyi düşünerek doğru kararlar verilmesi, güvenilir olmak ve istikrar doğrultusunda hareket etmek görevimizdir” dedi.
Bu ne anlama geliyor?
Kısaca her ay maaşları ödenmesi noktasında ciddi bir darboğazla karşılaşan Maliye Bakanı, “İyi düşünerek karar alalım. Ama kararları aldıktan sonra da geri adım atmayalım. Aksi halde güvenilirliğimiz zedeleniyor. İstikrar bozuluyor” demek istiyor.
İşin gerçeği şu. Ekonomi yönetimde birinci kural beklentiyi yönetmektir.
Eğer siz beklentiyi iyi yönetiyorsanız, aldığınız kararları uygulamada da ciddi zorluk yaşarsınız. Bizden söylemesi…
Bu haber 990 defa okunmuştur

:

:

:

: