DÜNYA SANAT GÜNÜ etkinliklerinin ilk durağı ATATÜRK ÖĞRETMEN AKADEMİSİ oldu

Sabah saat 10.00-12.00 arası akademinin salonunda düzenlenen etkinliğe Cumhurbaşkanımız Sayın Ersin Tatar, Milli Eğitim Bakanımız Nazım Çavuşoğlu, Akademi Müdürü Zehra Özçınar, Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Canan Zeki, Kültür Dairesi Müdürü Şirin Zaferyıldızı Zaimağaoğlu, sanatçılar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldılar…

Sabah saat 10.00-12.00 arası akademinin salonunda düzenlenen etkinliğe Cumhurbaşkanımız Sayın Ersin Tatar, Milli Eğitim Bakanımız Nazım Çavuşoğlu, Akademi Müdürü Zehra Özçınar, Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Canan Zeki, Kültür Dairesi Müdürü Şirin Zaferyıldızı Zaimağaoğlu, sanatçılar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldılar…

Konuşmaların ardından sergi açılışı yapıldı. Daha sonra da kütüphanede Kıbrıs Türk Edebiyatının duayenlerinden, edebiyat öğretmeni, şair- yazar Mehmet KANSU, öğretmen adaylarına harika bir sunum yaptı.

Çağdaş öğretmen olmanın gereklerimi ve zorluklarını anlatarak sanatı ve sanatçıyı yaratmanın yolunun öğretmenlikle başladığını vurguladı.

Bence bu ilk adım ATATÜRK ÖĞRETMEN AKADEMİSİNİN yeniden parlamasını, ön plana çıkmasını, dikkat çekmesini ve varlığını ortaya koymasını sağlayacaktır.

Sanatçıların da bu eğitim yuvasını sık sık ziyaret etmelerini, gençleri yönlendirmesini isteyen Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da sanatçılardan bu destek sözünü aldı.

Program bitiminde Kültür Dairesi Müdürü Şirin Zaimağaoğlu, kendi daire çalışanları, okul yöneticileri ve sanatçılarla samimi bir söyleşi gerçekleştirdi. Amaç ve hedeflerini anlattı.

Tek tek her sanatçı ile yakından ilgilendi…

Kültür Dairesi 15 Nisan Dünya Sanat Gününü kutladı

Kültür Dairesi, 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nü kutlamak amacıyla Başbakan Yardımcılığı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı himayelerinde etkinlikler düzenledi. Etkinliklerde ülkenin kültür ve sanatına hizmet edip yön veren, duayen kültür sanat insanları ve eğitimcileri onurlandırdı.

Kültür ve Sanata Yön Verenler
Kültür Dairesi’nin ilk olarak Atatürk Öğretmen Akademisi’nin paydaşlığında, Atatürk Öğretmen Akademisi’nde gerçekleştirdiği “ Kültür ve Sanata Yön Verenler”etkinliğinin açış konuşmalarını sırasıyla, Atatürk Öğretmen Akademisi Zehra Özçınar, Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Canan Zeki, Kültür Dairesi Müdürü Şirin Zaimağaoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar yaptı.

Açış konuşmalarının ardından etkinlik Atatürk Öğretmen Akademisi öğrencilerinin müzik dinletisi ve öğrencilerin eserlerinin sergilendiği resim sergisinin açılışı ile devam etti. “ Kültür ve Sanata Yön Verenler” etkinliği öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği konuk sanatçısı Eğitimci Şair Mehmet Kansu’nun söyleşisiyle tamamlandı.

Söyleşinin sonunda Kültür Dairesi Müdürü Şirin Zaimağaoğlu, Kıbrıslı yazarların eserlerinden seçtikleri kitapları Atatürk Öğretmen Akademisi'nin kütüphanesine bağışladı.

ATATÜRK ÖĞRETMEN AKADEMİSİ

Atatürk Öğretmen Akademisi, günümüzde alanlarında yetkin bir akademik kadro, personel ve seçkin öğrenciler ile eğitim etkinliklerini sürdürmektedir.

Bağımsız bir kampüs anlayışıyla özellikle öğretmen yetiştirmeye odaklanan ve bu konuda uzmanlaşmış olan Akademi, K.K.T.C. Milli eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın belirlediği kontenjana göre ihtiyaç duyulan, az sayıda, seçilmiş bir öğrenci popülasyonuna en üst düzeyde kaliteli eğitim-öğretim hizmeti sunmaktadır.

K.K.T.C Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı kurumumuz 4 Yıllık bir programla İlköğretime sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenleri yetiştirmektedir. Ayrıca, üniversite mezunlarına yönelik Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nı başarıyla devam ettirmektedir.

Tüm öğretim üyeleri ve öğrencileriyle KKTC.’nin gelecek nesillerini çağdaş, demokratik, öz kültürüne sadık, bilim, sanat ve spora ilgi ve sevgi duyan vatandaşlar olarak yetiştirmeyi görev bilen Atatürk Öğretmen Akademisi, Kıbrıs Türkleri’nin yüksek öğrenimde en eski öğretmen yetiştirme kurumu olarak kültürel ve tarihsel önemini her zaman korumaktadır.

Atatürk Öğretmen Akademisi IUSRC (International Universities Search and Rescue Council) üyesidir.

Kültür ve Sanatla Bir Ömür Hizmet Ödülü Ödül Töreni ve Resepsiyonu

Kültür Dairesi Atatürk Öğretmen Akademisi’ndeki etkinliğin ardından, Kumarcılar Hanı’nda Kültür ve Sanatla Bir Ömür Hizmet Ödülü Ödül Töreni ve Resepsiyonu etkinliğini gerçekleştirdi.

Kültür Dairesi Müdürü Şirin Zaimağaoğlu’nun Dünya Sanat Gününü kutladığı açış konuşmasıyla başlayan etkinlik Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın konuşmasıyla devam etti.

Bu yıl ilk kez verilen “ Kültür ve Sanatla Bir Ömür Hizmet Ödülü” ülkemiz kültür sanatının yapı taşlarını oluşturan duayen sanatçılarımızdan Aylın Örek, İnci Kansu, Aytaç Çağın, Mehmet Kansu ile kültür birikimimize folklorumuzun belgelenmesini sağlayan çalışmalarıyla Araştırmacı Yazar Mahmut İslamoğlu ve Araştırmacı Yazar İsmail Bozkurt’a verildi.

Ödüllerini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan alan sanatçılar duygu ve düşüncelerini paylaştıkları birer de konuşma yaptılar.

Sahip olduğumuz değerlerin kıymetini hayatta oldukları sürece bilmemiz gerektiği inancından hareketle bu ödülü hazırladıklarını ifade eden Kültür Dairesi Müdürü Şirin Zaimağaoğlu, tüm sanatçıların Dünya Sanat Gününü yeniden kutlayarak sanatçılara katılımlarıyla Kültür Dairesi’ni onurlandırdıkları ve hizmetleriyle ülkemizi gururlandırdıkları için teşekkür etti.

Zaimağaoğlu, yurt dışında bulunduğu için etkinliklere katılamayan Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun mesajını da okuyarak, Ataoğlu’nun gönlü ve yüreğiyle tüm sanatçıların yanında etkinlikte olduğunu ve sanatçılarla sanatseverlerin “ Dünya Sanat Günü” nü canı gönülden kutladığını bildirdi.

Ataoğlu’nun mesajında ödül alan sanatçıları kutlayarak bu etkinliklerin gelenekselleşeceğinin garantisini verdiğini de vurgulayan Zaimağaoğlu, sözlerini tamamlarken Kültür Dairesi personeline de, çok kısa sürede bu etkinliklerin başarıyla hayata geçmesi amacıyla tek bir yürek olarak ekip ruhuyla canla başla çalıştıkları için teşekkür etti.

Resepsiyon Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Nazım Ced ve Hüseyin Emel'in müzik dinletisiyle sona erdi.

HER ZAMAN SANATA EVET DİYORUZ…

Çünkü sanat VAR OLMAKTIR…

Ayşe TURALBu haber 3872 defa okunmuştur

:

:

:

: