İPEK DENİZLİ SANAT ATÖLYESİ

Resim öğretmeni ve ressam İpek Denizli’yi uzun yıllardır tanıyorum. Bir tv. çekiminde bir araya gelmiştik. Sanırım o günden sonra da sık sık yollarımız kesişti. Benim için çok değerli bir sanatçı… İnsanı, özellikle öğrencilerini çok seven yaratıcı bir öğretmen…

Resim öğretmeni ve ressam İpek Denizli’yi uzun yıllardır tanıyorum. Bir tv. çekiminde bir araya gelmiştik. Sanırım o günden sonra da sık sık yollarımız kesişti. Benim için çok değerli bir sanatçı… İnsanı, özellikle öğrencilerini çok seven yaratıcı bir öğretmen…

Benim için, benim şiirlerimi, kitaplarımı her fırsatta öğrencilerine okutup yorumlatırdı… Hemen sonrasında da onların yaptığı resimlerle okulun salonunda SERGİ AÇAN yürektir o..

Bitmek bilmeyen enerjisi ile her yere her şeye yetişen insandır. Paylaşımcıdır. Sevgi doludur ve cömerttir.

Son aylarda yapılan etkinliklerinden söz edelim biraz da… Elbette kendisinden dinleyelim.

İRAN YENİ YILI
İpek Denizli Sanat Atölyesinde kutlandı

2021 Ağustos ayından beridir İpek Denizli Sanat Atölyesi olarak pekçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktayız. Hiçbir ticari çıkar gözetmeksizin Sanat, Ekoloji ve Kültür köprüsü kurmak amaçlıyla tamamen gönüllü pekçok yürekle bu yolu yürümekteyiz.

İlk Kültür günü etkinliğimiz İran Güneş Takvimine göre yeni yıla denk gelen 20 Mart günü kutlanmıştır.Çeşitli yumurtaların renklendirildiği, İRAN müziklerinin, şiirlerinin ve masallarının saat 16.00 da yapılan etkinlikte 21 Mart Dünya şiir gününü de kutlanmıştır .

Ayşe Tural ve Feyzan Korur şiirlerini paylaşmışlardır . Zafer Muhtaroğlu’ nun ilk şiir kitabı “ Maviyi Koklamak”sanatseverler ile imza ve söyleşi şeklinde tanıtılırken , davetlilerimizden Cem Kafkas Türk Sanat Müziği parçalarından birisi ile eşsiz sesiyle gelenleri hayran bırakmıştır .

GİRNE’de DÜNYA SANAT GÜNLERİ

Feyzan Korur’un 2017 yılında Lefkoşa da gerçekleştirdiği Sokaklar , Şiirler ve Çocuklar ile güzeldir projesini sürdürülür kılmak için İpek Denizli Sanat Atölyesi ile proje ortaklığı gerçekleştirmiştir. 15 Nisan 2022 Dünya Sanat Gününde Girne Belediyesinin de desteğini alarak “Sanat Festivali“ gerçekleşmiştir.

Drama ve doğaçlama performansları ile Ayla Öztaşçı ve Nebile Eğmez sokaktaki kişilere bunu deneyimlenmişlerdir. En uzun resim rulosu Zülal Karlıova, Hasan Kayıplar ve Tünay Özyay eşliğinde çocuk , genç ve yaşlı herkes tarafından beş saatte oluşturuldu. Ahmet Sunişi, Ulun İrtem, Cemal Özgürsel müzikleri ile festivalin enerjisini yükseltmiştir.

Candan Behzatoğlu ve Hülya Atacan’ın fotoğraflarından, İpek Denizli, Bedia Kale , Zülal Karlıova , Hasan Kayıplar, Tünay Özyay , Mandana Mehrinia ‘ın eserlerinden açık alan sergisi büyük bir ilgi görmüştür .Ebru Sanatı , Ada Halis ve Nevin Halis ‘in öncülüğünde her kişinin, fırsat verilince sanata nasıl dokunabileceğini kanıtlamıştır .

Mandana Mehrinia ve Aras Bayramoğlu ‘ da seramik kil çalışması , kolye tasarımları ve burçlar baskı resim çalışmalarını orada çocuklara yaparak yaşayarak denetmişlerdir.

Lapta Beldesi Kültür ve Dayanışma Derneği “Lapta Belgeseli”ni ve çiçek suyu çıkarılmasını gerçekleştirirken gelecek kuşakların ekolojik ve kültürel bilinçlenmeye, Feridenin Mutfağı ve Fati Abanın portakallı peksemetleri ve çok sayıda kültürel yiyecek standı ve sunumları muhteşemdi.

Ayşe Tural, Feyzan Korur, Gülşen Musa Şenderin,Zeynep Yenen ve Zafer Muhtaroğlu şiirlerini seslendirip, kitaplarını imzalamışlardır.

İpek Denizli Sanat Atölyesi olarak sanatın yerelden evrensele ulaştığı projeleri oluşturmaya ve sanatın toplumsal gerçeklik ilkesi ile ışığını her bir bireye yayarak devam edecektir.

İPEK DENİZLİ’nin ÖZGEÇMİŞİ

(JCI Kuzey Kıbrıs 2019 Başkanı) (2018-2019 Etkileşimli Drama Derneği Başkanı)
Görsel Sanatçı, Uluslararası Sanat Küratörü, Sokak sanatçısı, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretimi Doktora öğrencisidir.2007 yılında Sanat Eğitim Fakültesi'nden Yüksek Lisans mezun oldu, Kuzey Kıbrıs'ı Slovakya, Kuzey Makedonya, Nijerya, Etiyopya, Hindistan, Ürdün, Endonezya, Türkiye'de temsil etti. İtalya, Romanya, Mısır, Güney Kore, Yunanistan, Cezayir, Polonya, Senegal, Bangladeş, Litvanya, Etiyopya Uluslararası Sanatçı sempozyumları, Bienaller, kongre ve sergiler, 2021 genç sanatçı ödülleri ve yurt içi ve yurt dışı takdir belgelerine sahiptir.Nefes Koçluğu, Sanat Terapisi, Müzik Terapisi,Bio Enerji Uygulayıcısı, Bio Enerji Master ,Hikaye Anlatıcısı ve Masal Terapisti ,Drama Lideri, EFT Eğitimi,Kariyer Koçluğu ,İlişki Koçluğu ve NLP Pratisyen eğitimlerini NAC onaylı uluslararası geçerliliği olan belgeler ile tamamladı.Akdenizden Pasifik’e Uluslararası Sanat Platformu küratörleri İpek Denizli & Roy Espinosa.
2021 Ağustos ayından beri İpek Denizli Sanat Atölyesi ve Çağdaş Sanat Sergi Salonu ile pekçok organizasyona ev sahipliği yapmaktadır.

İyi ki varsın İpek DENİZLİ…
Sayende sanat HER YERDE…
Ayşe TURAL

Bu haber 3844 defa okunmuştur

:

:

:

: