HAYRİYE CENGİZ’in YAŞAM ÖYKÜSÜ

Bir kadın düşünün mutlu bir evliliği, Rum Türk herkesin sevip saydığı Kıbrıs Cumhuriyeti milletvekili Cengiz Ratip’in sevgili eşi 3 erkek çocuğu annesi ve 4. çocuğuna hamile. Tüm bunlar bir gün içerisinde değişiyor…

Bir kadın düşünün mutlu bir evliliği, Rum Türk herkesin sevip saydığı Kıbrıs Cumhuriyeti milletvekili Cengiz Ratip’in sevgili eşi 3 erkek çocuğu annesi ve 4. çocuğuna hamile. Tüm bunlar bir gün içerisinde değişiyor…

CENGİZ RATİP’in ÖLDÜRÜLMESİ

14 Şubat 1964’te çok iyi bir arabulucu, müzakereci, esir alınan ister Kıbrıslı Türk ister Kıbrıslı Rum olsun, pek çok kez onları rehin olmaktan kurtarıp ailelerine kavuşturan ve milletvekili maaşının bir kuruşuna dokunmayıp ihtiyaçlı kişilere verilmesi için bağışlayan eşi öldürülmüştü.

ÖLÜMÜNÜN SIR PERDESİ AYDINLANMADI

Ne acıdır ki şu ana kadar olayın tanıklarının konuşmaması ya da hayatını kaybetmesi nedeniyle Kayıp Şahışlar Komitesi tarafından kemiklerine ulaşılamamış ve ismi “Kıbrıs Cumhuriyetinin Kayıp Tek Milletvekili” olarak anılmaktadır.

HAYRİYE CENGİZ

30’lu yaşlarının başında trajik bir şekilde dul kalan Hayriye Cengiz ardından 22 Temmuz 1974’te Poli çarpışmalarında yanıp kül olan eviyle birlikte her şeyini kaybetmiş bir şekilde çocuklarıyla birlikte kuzeye göç ediyor.

HAYATA TUTUNUŞU

Ancak o hayata küsmez, kocasına verdiği sözü tutarak çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çabalar.

ÇOCUKLARI

Ratip Cengiz mühendis, Kemal Gökeri diplomat, Birtan Gökeri öğretmen, Emine Pilli ise restorasyon mimarıdır.

BAŞKENT LİONS KULÜBÜ
KAPISINI ÇALIYOR

Anneler Günü kapsamında Lefkoşa Başkent Lions Kulübü tarafından “Toplumumuzun değerlerinden, aydın, güçlü, asil yürekli bir kadın” olarak “Yılın Annesi” seçilen Hayriye Cengiz’i ziyaret ediyoruz.

Kulüp Başkanı Berna Yılmazoğlu Özdoğa, Kulüp Servisleri Direktörü Zalihe Damdelen ve üye Meryem Kutrafalı tarafından yapılan ziyarette aile yakınları da hazır bulunmuştur.

YAKINLARI

KKTC’de bulunan oğulları emekli diplomat Kemal Gökeri, emekli öğretmen Birtan Gökeri ve eşinin yanısıra yurtdışında bulunan kızının eşi Dr Ali Pilli katılmıştır.

Sohbet sırasında 94 yaşındaki Hayriye Cengiz misafirperverliği, hafızasının gücü, yaşama sevinci, günde 5 gazete okuyarak güncel olayları takip etmesiyle dernek üyelerinin bir kez daha hayranlığını kazanmıştır.

Sevgili Hayriye Cengiz’in ayrıca yaşamından kesitleri içeren yazılarını, torunu kitaplaştırmaya çalışmaktadır.

Dernek üyelerini üzen nokta ise değerli eşi merhum Cengiz Ratip’in gençlere yeterince tanıtılmaması ve henüz naaşı bulunmadığı için ailesinin ziyaret edeceği bir anıt mezarının olmamasıdır.

CENGİZ RATİP

1931 Karaağaç doğumlu olan merhum Cengiz Ratip’in anısına Şu anda Karaağaç köyündeki ilkokulda bir büstü bulunmaktadır.

( Berna Yılmazoğlu ÖZDOĞA
Başkent Lions Kulübü Dönem Başkanı )

HAYRİYE CENGİZ,
Sevil EMİRZADE’nin kaleminden…

Çok değerli insanlarımızdan 1927 doğumlu Hayriye Cengiz...

LAÜ dönüşü Güzelyurt’ta onu ziyaretimizde, bir baktım, yanıbaşındaki masada 5-6 çeşit gazete...

Nerdeyse gözlerime inanamadım!
“Gazetelerin tiryakisi oldum, bütün gün okurum” deyince bu kez kulaklarıma inanamadım!
Hemen ona arabadan İZLER kitabımı alıp imzaladım...

O öyle bir şahsiyet ki... Cengiz Ratip gibi 1960-64 arasında “maaşını hiç almayıp, toplumu için gerekli gördüğü yerlere devreden bir milletvekili” eşi idi!
14 Şubat, 1964’te Cengiz beyin şehit edilmesiyle 2, 4, 6 yaşındaki oğulları ve hamile olduğu kızıyla göçmen olan!

22 Temmuz 1974 Poli çarpışmalarında yanan 11 göçmen evi arasında olan oturdukları evin ve herşeylerinin yanışını yaşayan!
Aynı gün oğulları Kemal (15) ve Ratib’in (17) zorla esir alışlarının acısıyla kavrulan...

Tüm bu felaketlere göğüs gerip çocuklarını en iyi şekilde yetiştiren (Ratip Bolvadin elektrik mühendisi, Mustafa Kemal Gökeri diplomat, Birtan Gökeri öğretmen, Emine Pilli mimar) HAYRİYE CENGİZ hanım...
Öylesine değerli bir Kıbrıslı Türk anası...
Elleri öpülesi, ya da en yakışanı ‘heykeli dikilmesi gereken kadınlarımızdan’... Şimdilik en azından derneklere önerim : YILIN ANNESİ seçilsin...(30-35 yıl önce şehit eşi olarak yılın annesi seçilse de!)
Bir de KADIN ÖYKÜLERİ projesi kapsamına alınsın... ( Fevzi Tanpinar’ın dikkatine)
( Sevil EMİRZADE’nin kaleminden)

DİLEĞİNİZ GERÇEKLEŞTİ
Sevgili Sevil EMİRZADE, Başkent Lions Kulübü dileğinizi gerçekleştirdi. Ne mutlu size… Sıra Fevzi TANPINAR’da…

Bu haber 3727 defa okunmuştur

:

:

:

: