Memleket yanarken saç tarayan kim?

CTP Milletvekili Erkut Şahali’nin, geçen hafta Meclis’te Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs’ı İngilizlere sattığını söylemesi sosyal medyada bir tartışma yarattı.

CTP Milletvekili Erkut Şahali’nin, geçen hafta Meclis’te Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs’ı İngilizlere sattığını söylemesi sosyal medyada bir tartışma yarattı.
Tarih konusunda bilgisi ve birikimine kimsenin tek laf edemeyeceği Prof. Dr. Erhan Arıklı, meselenin aslında ne olduğunu uzun uzun anlattı.
Burada ne o dönemde Osmanlı’nın Rusya karşısında İstanbul’u savunmak için İngilizlere bu hamleyi yapmak zorunda olduğunu, ne de 4 Haziran 1878 tarihli o anlaşmayı yazacak değiliz.
Başta Sayın Arıklı olmak üzere konunun uzmanları zaten tek tek bu bilgileri paylaştı.
Ancak sokaktaki vatandaş, “Osmanlı Kıbrıs’ı İngilizlere sattı” söylemiyle ne hedeflendiğini merak ediyor.
Diyelim ki öyle…
Peki 1974’te geri dönerek Kıbrıslı Türkleri, Rum’un zulmünden kurtaran da Türkiye Cumhuriyeti değil miydi?
Arıklı, “Türklerin 1878 de Osmanlı olarak gittiği bu topraklara, 1974 te Türkiye Cumhuriyeti olarak dönmesini bir türlü hazmedemediler, uzun bir sürede hazmedemeyecekler” dedi…
Mesele buysa durum gerçekten vahim.
Türkiye’ye bu denli düşmanlık besleyerek bu tohumları gelecek kuşaklara aktarmaya çalışmak isteyen bir zihniyet, fevkalade sakat bir zihniyettir.
“Osmanlı Kıbrıs’ı İngilizlere sattı” diyerek bu topraklara ekilmek istenen bir Türk düşmanlığı ise buna inanacak insan sayısı bir elin parmaklarını geçmez.
Tarihi tartışmalar elbette tarihçiler arasında yapılabilir. Ancak vatandaşın duymak istediği şu an yaşadığı ekonomik zorlukları aşmak için ortaya konacak önerilerdir.
Bu önerilerin hayata geçmesinde de tek desteğimiz şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti devletidir.
Ana muhalefet milletvekilleri Meclis’te tarihten örnekler vererek hitabet sanatlarını gösterebilirler. Ona da diyecek bir şey yoktur.
Ama mesele Kıbrıs’ın Anadolu ile bağını zayıflatma çabasıysa bu fevkalade üzücüdür.
Sayın Şahali, kendi deyimiyle umarız memleket yanarken bize saç taratmaya çalışmıyordur.
Şahali’ye bir önerimiz şudur. Bugün Meclis kürsüsünde yapacağı konuşmada Tarım Bakanlığı döneminde hayvancıya, çiftçiye ne verdi? Hangi sorunlarını çözdü? Bunları anlatırsa daha yol gösterici olur. Halk bunları duymak istiyor. Bizden söylemesi…
Bu haber 4912 defa okunmuştur

:

:

:

: