Halkımız pahalılık ile mücadele etmekte çok zorlanıyor

Pandemi ile başlayan ve Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu savaşla devam eden ve Dünya’yı etkileyen ekonomik darboğazdan tüm Dünya ülkeleri gibi bizde etkilendik. KKTC ekonomisinin ne kadar gücü var ki ekonomik sıkıntılara göğüs görecek. Halkımız pahalılıkla gerçek anlamda darboğaz içerisinde.

Pandemi ile başlayan ve Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu savaşla devam eden ve Dünya’yı etkileyen ekonomik darboğazdan tüm Dünya ülkeleri gibi bizde etkilendik. KKTC ekonomisinin ne kadar gücü var ki ekonomik sıkıntılara göğüs görecek. Halkımız pahalılıkla gerçek anlamda darboğaz içerisinde.
Ben pandemi ile başlayan ve savaşlar ile devam eden bu sürecin bir üst akıl tarafından planlandığına inancım çok güçlü. Dünya da ki bu olumsuz gelişmeleri bir üst akıl kontrol altında tutuyor. Tek kutuplu Dünya düzeni ve diğer adı ile dijital Dünya hedefi vardır. Belki de ileri ki on yıllarda uzaya gönderilen uydular ile insanlar kontrol edilmeye çalışılacaktır.
Bu teknolojik çağda insanlarımız mutlaka Dünya da ki gelişmeleri iyi takip ediyorlardır. Ancak bunları iyi bildikleri halde insanın birincil ihtiyacı olan geçim derdi en önemli sorunu haline gelebiliyor.
Halkımız arasında bulunduğunuz zaman iki önemli beklentiyi gayet net olarak görebiliyoruz.
1-genel tüketim ürünleri üzerinde denetim eksikliği. Marketlerde ki ürünlerin ki bunlar içerisinde temel gıda ürünleri de dahildir, sürekli pahalılığı. Artan fiyatların denetlenemediğini konuşuyor insanımız, bir de marketler arasında bulunan fiyat farklılığı. Fiyatların denetlenmesini bekliyor tüketici insanlarımız harcamalarını kısıtlıyor.
2-üretim, yalınızca tarımsal ve hayvansal ürünler değil tabi ki, ancak tarımsal ürünler temel gıda maddelerini oluşturuyor. Hükümet üretimi desteklemek zorundadır, bu sahada ki zafiyet insanlarımızın sağlıklı beslenmesinde de olumsuz etki yaratacaktır.
Belki bazı alışkanlıklarımızı kısıtlayacağız ancak bunun adil olması gerekiyor. Eğer ekmek zeytin yiyeceksek, hepimiz yemeliyiz.
Devlet mutlaka bir tasarruf politikası geliştirmeli ve hayata koymalıdır. Bu sosyal medya çağında artık sokakta gezen insanlar haberci olmadıkları halde facebook paylaşımları ile haber yapıyorlar. RHA’LAR gündem olmaya başladı, tasarruf yapılabiliyorsa derhal yapılmalı.
E devlet ile vatandaşlarımızın alabilecekleri hizmetler hızlandırılmalı ve kolaylaştırılmalı. Uzak bölgelerde yaşayan vatandaşların bölgelerinden Lefkoşa’ya gelmeden işlerini görebilmeleri gerekiyor.
Bize Türkiye’den başka yardım eden ülke yoktur. hükümetimizin Türkiye ile imzaladığı ekonomik protokolü muhalefet ile de istişare ederek bir an önce hayata geçirmeliyiz.
Benim düşüncem hükümet edenlerin denetim mekanizmalarını bir an önce daha etkin hale getirmeleri ve tasarruf politikalarını tekrar gözden geçirmeleridir. Halkımız bunların hayata geçtiğini net olarak gördüğü ve hissettiği andan itibaren hükümete olan güven artmaya başlayacaktır. Aslında eğer bu bir uyarı ise hükümetin lehine bir uyarıdır.
Bu haber 6960 defa okunmuştur

:

:

:

: