MADRİD’DE DİPLOMATİK BAŞARI

Türkiye Madrid’de büyük bir diplomatik başarı elde etti. Deyimi yerindeyse NATO liderleri zirvesine damga vurdu.

Türkiye Madrid’de büyük bir diplomatik başarı elde etti. Deyimi yerindeyse NATO liderleri zirvesine damga vurdu.Terör konusunda İsveç ve Finlandiya ülkelerine karşı NATO üyeliklerine karşı çıkmıştı. Haftalardır NATO sekreteri Rasmussen ve İsveç – Finlandiya liderlerinin de gayretleri ile Türkiye istediklerini aldıktan sonra ikna edildi. 11 maddelik bir memorandum imzalandı. Bu maddeler neler gelin bir bakalım;
• PKK ve Uzantılarıyla mücadele de Türkiye ile tam işbirliği
• Terörizm konusunda Türkiye ile dayanışma
• PYD –YPG özellikle FETÖ ye destek sağlamam taahhüdü
• Savunma sanayi alanında ambargo kısıtlamalarını kaldırma
• İsveç ve Finlandiya’nın terörizmle mücadele ve savunma sanayi konularında ki ulusal mevzuatlarını uygulama taahhüdü
• Terör ve örgütlü suçlarda istihbarat paylaşımı
• Teröristlerin iadesinde somut adımların atılması ve 2 li düzeyde anlaşmalar yapılması
• PKK ve paravanlarının para toplama faaliyetlini yasaklama ve engelleme
• Türkiye karşıtı terör propagandasını engelleme
• PESKO dahil AB güvenlik mekanizmasının en geniş şekilde desteklenmesi
• Bu adımların denetlenmesi için mekanizmaların hayata geçirilmesi
Yukarıda saydığımız maddeler Türkiye'nin uluslararası alanda kazandığı başarıdır.
Bu zirvede dikkat çeken bir konu da BİDEN ve ERDOĞAN görüşmesi olmuştur.1 saat süren görüşmede f 16 modernizasyonu konusunda Biden desteklerini açıkladı.Ukrayna da ki tahıl konusunda BİDEN ERDOĞAN'ı tebrik ettiğini açıkladı.
Diğer önemli bir konuda FETÖ'nün terör örgütü olduğu ilk defa bir yazılı deklarasyonda ortaya çıkmıştır. Kısacası Tasdik edilmiştir.
Bazıları şimdiden bu kazanımları İsveç ve Finlandiya eğer yerine getirmezse diye soruyor olabilir… Aslında hiçbir uluslararası metin mutlak garanti vermez Türkiye diplomatik olarak başarı kazandı. Süreçte taraflar cayarsa Türkiye de veto yetkisini kullanabilir.Lakin bu önemli bir ilerleme masada koz elimizde.
Türkiye Doğu'da etkinliğini Ukrayna ve Rusya savaşında büyük bir aktör olduğunu göstererek kanıtladı.
Bugünde BATI da ne kadar etkili olduğunu da NATO da ki duruşu ile gösterdi. Kısacası dış politika bugün atılan adımlar Türkiye lehine sürmektedir. Bu Kazanımları cebimizde saklayıp atacağımız adımlar da kullanacağımız günler yakındır. Lakin Ege de bize karşı Kışkırtılmak istenen Yunanistan şunu unutmamasında fayda görüyorum… Ukrayna'da Rusya ya karşı kışkırtıldı. Sonuçları ortada savaş çıktığı zaman her türlü desteği veriririz diyenler somut olarak Ukrayna’nın yanında yer almadı. Soyut olarak desteklerini sunuyorlar. Dün Putin tarafından yapılan açıklama da AB açısından büyük öneme sahip. NATO genişlemesi kapsamında İsveç ve Finlandiya üyelikleri gerçekleşir bir hareketlenme olursa müdahale edeceklerini sinyalini verdi. Bu da önümüzde ki günlerde olacakların kısaca habercisi sayılır. Sağlıcakla kalın…

Bu haber 7647 defa okunmuştur

:

:

:

: