Bugün yaşadığımız sıkıntıların nedeni dün yaptığımız hatalar!

Ülkede dün yaşanan elektrik kesintisi yaşamı altüst etti. Saatlerce kesilen elektrik özellikle Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hastalara zor anlar yaşattı. Radyoterapi alacak kanser hastaları uzun saatler çile çekti.

Ülkede dün yaşanan elektrik kesintisi yaşamı altüst etti. Saatlerce kesilen elektrik özellikle Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hastalara zor anlar yaşattı. Radyoterapi alacak kanser hastaları uzun saatler çile çekti.
Perşembe veya cuma günü gelecek olan gemilerle Teknecik Elektrik Santrali’ne yapılacak yüklemeyle, hafta sonu akaryakıt açığının kapanması bekleniyor.
Ancak şu an yüzde 40’lık açık nedeniyle ülkede elektrik kesintileri halen daha devam ediyor.
Başbakan Ünal Üstel, Türkiye’den gönderilen iki jeneratörün bugün devreye gireceğini açıkladı.
Mevcut trafo arızalarının giderilmesi için de hummalı bir çalışma yürütülüyor.
Ancak vatandaş tüm bu yaşananlara anlam veremiyor. Daha bu ay başında yürürlüğe giren yeni elektrik fiyatıyla dünyanın en pahalı yakıtını kullanan ülkemizde uzun vadede bir enerji planlaması yapılması şart.
Biz bugün elektriği ucuzlatacak formülü geçtik, elektriğin sürekliliğini arar duruma geldik.
Aslında bu işi yıllar önce Türkiye’den denizaltından getirilecek kablolu elektrikle çözebilirdik.
2006-2007 yıllarında hazırlanan ve 2 yılda bitirilmesi planlanan projenin sahibi olan Star Kıbrıs Medya Grubu’nun Başkanı Ali Özmen Safa, o fırsatın nasıl kaçtığını bugün dahi her fırsatta hayıflanarak anlatıyor.
Üzerinde aylarca çalışılan, her türlü detayı planlanan projede bazı yerlerde elektriği getirecek kablo gömülecek, bazı yerlerde ise zeminde kalacaktı.
Nasıl bir kablo hazırlanacağına ilişkin çalışmaları bile yapılmıştı. Hollanda’da üretilecek bir kablo üzerinde karar verildi
Bir ucu Silifke’de olacak proje için dönemin Türkiye Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dahi onayı alındı.
“Barış enerjisi” ismi verilen projeyle Güney’e de satılacak elektrikle adeta barışa enerji verilecekti.
O zaman da Teknecik ve Aksa vardı. Ancak Aksa’nın kontratı 2008’e kadardı. Eğer bir tazminat verilecekse Aksa’ya tazminatı da ödenecekti.
Teknecik ise Safa Grup tarafından satın alınacaktı.
Proje son aşamaya geldiğinde ne yazık ki dönemin siyasi bağnazlığı, bir çuval inciri berbat etti.
Kıbrıs böylece 16 yılını kaybetti.
Bugün hala Türkiye’den elektrik getirmeyi konuşuyoruz. Gerekli irade gösterilseydi elektrik 16 yıl önce getirilebilirdi. Getirilecek elektrikle Kıbrıs’ın elektrik ihtiyacı karşılanırken, bugün yaşadığımız sıkıntılar da yaşanmayacaktı.
Kısaca bugün geldiğimiz noktada yaşanan sıkıntılar o gün yaptığımız hataların bedeli. Bizden söylemesi…Bu haber 7897 defa okunmuştur

:

:

:

: