NATO ZİRVESİ VE ABD

NATO liderler zirvesinden sonra Türkiye’nin diplomatik zaferini konuştuk. Bunun uygulanıp uygulanmaması ayrı bir konu.

NATO liderler zirvesinden sonra Türkiye’nin diplomatik zaferini konuştuk. Bunun uygulanıp uygulanmaması ayrı bir konu.
NATO zirvesinde önemli bir konuda TC cumhurbaşkanı Yunan liderler görüşmedi. Bunun sebebi de ABD kongresinde Miçotakis’in ‘’Türkiye Kıbrıs’ta işgalcidir, iki devletli çözümü asla kabul etmiyoruz ve F16 satışını da desteklemiyoruz ‘’ demesi gündemi ısıttı. Lakin önemli olan tek bu değil.
Kongre bu sözleri ayakta alkışlamıştı. Enteresan olan Çin’i tehdit gören ABD’nin bu lideri alkışlaması. Çünkü Pire limanı en büyük liman bu limanda Çin kontrolüne geçti. ABD Trump döneminde hatırlarsanız Ticaret savaşlarını Çin ile yapıyordu. Çin hep tehdit olarak görüldü, görülecek. Çin her alanda tehdit görüldüğünden her alanda köşeye sıkıştırılmak isteniyor. Tüm bunlar varken Miçotakis neden ayakta alkışlandı? Yunanistan’ı değerli kılan nedir? Benim fikrim Türkiye'ye komşu olması. Başka kıymeti harbiyesi yok!
Türkiye’nin güç varlığı neler yaptırıyor bu sözlerimden anlamış olmanız lazım.Çin'e liman satan bir yunan lideri ayakta o yüzden alkışlanıyor. Ayrıca proje ortağı olan Türkiye ye f35 i vermeyip , Yunanistan ‘a vermek istemesi de buradan geçiyor. Girit'te bulunan s300’leri ABD bilmiyor mu? Bize s400 leri bahane ederek f35 leri vermiyor.. Biliyor ama m neden TÜRKİYE!
NATO Zirvesinden çıkan sonuç ortada ama asıl önemli olan PKK türevlerine silah veren ABD acilen desteğini çekmesidir. Bugün İSVEÇ VE FİNLANDİYA her ne kadarTürkiye’nin isteklerini kabul etmiş olsa da ABD’nin Türkiye ‘ye karşı adımlarını ivedilikle terk etmesi bizler için önemlidir.
Yunanistan’da 9 askeri üs açarak EGE ‘de sorun çıkarmak isteyenler bugün güneyimizde ki hareketlenmeyi engellememizin önüne geçmek istemektedirler. Unutmamalıdırlar Türkiye diğer ülkelere benzemez. Kurtuluş savaşında kaç cephede mücadele eden bu millet her durumda mücadelesini her daim sürdürür.
NATO’nun 2. Büyük gücü olan ülkemizin gücü öyle yenilir yutulur cinsten değil. Bunu ABD de iyi biliyor. Fakat Suriye ve Irak ‘ın kuzeyine yapılacak operasyona engel olmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar.
Bölgede Dengeler karışık. İleriki günlerde işler daha da karışacağa benziyor. Rusya kartlarını ortaya koydu. AB için zor günler kapıda. Türkiye’nin hamleleri kendi güvenliği açısından önemli. O bakımdan Türkiye- Yunanistan geriliminden ekmek çıkarmak isteyenler Yunanistan’ı borçlandırmak öteye gidemezler.

Bu haber 6388 defa okunmuştur

:

:

:

: