20 Temmuz 1974 barış ve özgürlük bayramımızın 48. Yılı

Öncelikle barışa ve özgürlüğe kavuşmamızda canlarını veren aziz şehitlerimiz önünde saygı ile eğiliyorum. Kıbrıs mücadelesi çok uzun soluklu bir mücadeledir ki hala daha devam ediyor.

Öncelikle barışa ve özgürlüğe kavuşmamızda canlarını veren aziz şehitlerimiz önünde saygı ile eğiliyorum. Kıbrıs mücadelesi çok uzun soluklu bir mücadeledir ki hala daha devam ediyor. Tarih de bir yolculuk yapmak istersek ki bunu bu şekilde görmeyen herhangi bir zihniyet gaflet ve dalalet içerisine düşmüştür.
Osmanlı İmparatorluğu dönemi.
1960 Kıbrıs Cumhuriyeti dönemi öncesi, dolayısı ile İngiliz dönemi.
1974 barış harekatı öncesi dönem.
1974 sonrası ve KKTC devletinin kurulması ile en son dönem.
Bu dört dönem ve 5 asır, Kıbrıs Türk halkı bu ada da hep var oldu ve toprağına sımsıkı bağlı kaldı. Öldürüldü, horlandı, yok sayılmaya çalışıldı ancak inatla geleceği için mücadele ve savaşmaktan çekinmedi. Ne İngiliz’e boyun eğdi ne de ada da çoğunlukta bulunan Rum halkına.
Biz Kıbrıs Türk halkını Anavatanımız Türkiye hiçbir zaman yalınız bırakmadı. Her ne kadar da Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK yeni Türk Cumhuriyetini ilan ettiği zaman Kıbrıs sınırları dışında kalmışsa da her zaman bizlere yardımlar yapılmıştır.
1974 ten bu güne 48 yıl geçmiştir. Başladığımız gibi değiliz elbette ancak Dünya da ve bölgesel değişikliklere de bir türlü kolay adapte olamıyoruz. Her koşulda yardımlarını esirgemeyen Türkiye varken orda bile adapte olmakta geç kalıyoruz.
KKTC tarihinin en büyük yatırımı ERCAN hava limanıdır. Bakan Arıklı 20 temmuzda havalimanı açılacak demişti, ancak ondan sonra anladık ki yetişmeyecek. Taş yapı inşaatı patronu EMRULLAH TURANLI inşaatı yetiştiremediği için kırgın. O da dertli verilen sözler var şahsına ki yerine gelmediler, tümü değil ancak eksiklikler var. Hükümetlerin gidip gelmesi de cabası. Ümit edelim ki 15 kasım cumhuriyet bayramımız da açılış yapıl ve o gün bana ifade ettiği gibi her gelişmeyi açıklar merak ile bekleyeceğiz.
Kıbrıs Türk halkı içinde bulunduğu durumdan hiç de menün değildir, yöneticilerimizin bunu çok iyi kavraması gerekir. Bu tarihin dört döneminde özne olan, kavga ve savaş veren, mücadelesinden ödün vermeyen, ÇANAKKALE destanı gibi ERENKÖY destanını yaratan Kıbrıs Türk halkı bu yaşananlara laik değildir.
Bir çok aptalca kalmış yasalar var, halkı bölen ayrıcalıklı kesim yaratan ve en önemlisi devletimize sahip çıkmada zafiyet yaratan bu anomalilerin derhal düzeltilmesi gerekiyor. Eğer bu zor dönemde ekmek zeytin yiyeceksek hepimiz yemeliyiz, mesajım inşallah anlaşılır.
Bu haber 5898 defa okunmuştur

:

:

:

: