Halkın Partisi’nde temizlik operasyonu!

Mark Buddle kimdir?

Mark Buddle kimdir?
İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler’in girişimiyle 'kamu güvenliği' ve 'kara para akladığı' şüphesiyle ülkeden 8 Temmuz 2022’de deport edilen Avustralyalı baron hakkında o günden bu yana pek çok bilgi ortaya çıktı.
KKKTC’nin Türkiye’ye gönderdiği Mark Buddle, Türkiye tarafından da 3 Ağustos’da Avustralya’ya iade edilmişti.
Avustralya’ya Hong Kong üzerinden 40 milyon Avustralya Doları (27 milyon dolar) değerinde kokain sokmakla suçlanan ve yargılanıncaya kadar hapishanede tutulan Mark Buddle’ın Avustralya’da öldürülen bir güvenlik görevlisinin katline karışmış olabileceğinden de şüpheleniliyor.
Avustralya Polisi; Mark Buddle'ın şifreli cep telefonu üzerinden kokain ticaretine ilişkin mesajlarının ele geçirildiğini ve bu emareler ışığında Buddle için kırmızı bülten çıkartıldığını açıklamıştı.
Buddle cinayetle ilgili suçlanabileceğini anladıktan sonra 2016’da Avustralya’yı terk etmiş; Dubai, Irak, Lübnan ve Türkiye’nin ardından KKTC’yi yaşamak için seçmişti.
Bunları uzun uzun anlatmamızın nedeni, bu kişinin nasıl biri olduğunu ortaya koymak.
Sormak lazım. Böyle bir isimle kim ticari ortaklık yapar, ne için yakın ilişkiye girer?
Halkın Partisi MYK üyesi Batur Sağlamer’in geçtiğimiz ay sınır dışı edilen Avustralyalı uyuşturucu baronu Mark Buddle’ın parasını yönettiği iddiaları, Ayşegül Baybars’ın eşi Emre Kadri’nin de avukatlığını üstlenmesi deprem etkisi yarattı.
Halkın Partisi yönetimi bu iddialar üzerine MYK’yı lağvetti. Tartışma yaratan kararın alınmasına giden süreçte şu iddiaların etkili olduğu belirtildi:
KKTC'de kurulu, Mark Buddle'ın büyük hissedar olduğu şirket Az-Bay Tourism Ltd'nin ikinci büyük hissedarı ve direktörü avukat Batur Sağlamer...
Sağlamer, Mark Buddle’ın avukatı Emre Kadri’nin çok yakın arkadaşı olarak tanınıyor. Bazı davaları birlikte aldıkları gibi uzunca bir süredir Halkın Partisi’nde beraber siyaset yapıyorlar.
Emre Kadri, eski İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri’nin eşi.
Peki Mark Buddle KKTC’de kimlerden nasıl güvenceler aldı? Mağusa’dan bir KKTC vatandaşı ile 25 Nisan 2022’de evlenip, bu arada kısa sürede kurulu iki şirkete büyük ortak olmayı nasıl başardı?
Mark Buddle’ın uyuşturucu trafiğinden elde ettiği kara paradan 35 milyon Euro'yu bazı Kıbrıslı Türk iş insanlarından mülk alarak, akaryakıt istasyonu kiralayarak ya da akaryakıt şirketlerine ortak olarak nasıl akladı? Ona kim rehberlik etti?
Ve hepsinden önemlisi asıl büyük bomba Mali Polis’in hem Batur Sağlamer hem de Emre Kadri hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi. Bu soruşturmanın ardından her ikisinin de banka hesaplarına tedbir koyulabileceği belirtiliyor.
Daha önce İskele’de “rant planı” olarak ünlenen imar planı sürecinde de Batur Sağlamer ve yakın arkadaşı Ayşegül Baybars’ın eşi Emre Kadri hakkında bir çok iddia ortaya atılmıştı.
İddialar bir değil bine ulaşınca sabır taşı çatladı. Halkın Partisi’nde temizlik operasyonunun fitili ateşlendi. Bu operasyon nasıl sürecek? Önümüzdeki günlerde hep beraber izleyip göreceğiz…
Bu haber 4298 defa okunmuştur

:

:

:

: