Dinimize söven Müslüman olsa!..

Rum yönetimi, Türkiye’nin 1974 Barış Harekatı’na ilişkin sözde tarihi gerçekleri çarpıtmaya çalıştığını iddia etmiş.

Rum yönetimi, Türkiye’nin 1974 Barış Harekatı’na ilişkin sözde tarihi gerçekleri çarpıtmaya çalıştığını iddia etmiş.
Kendilerinin Kıbrıs Rum tarafının siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu iki kesimli federasyon temelinde bir çözüm bulunması için çaba sarf etmeye devam ettiği ancak Türkiye’nin, kabul edilemez olan iki devletli çözümde ısrar etmeyi sürdürdüğünü öne sürmüş.
Bir de bunların üstüne Türkiye’nin “bugün bile işgal bölgelerini İslamlaştırma ve Kıbrıslı Türklerin laik yapısını zayıflatmaya çalıştığı” iddiasında bulunmuş.
Anlamak güç. İslamlaştırmak derken Rum yönetimi herhalde Kıbrıs Türklerinin Müslüman olduğunu unuttu. Galiba bizleri de kendileri gibi Ortodoks sanıyorlar.
Diğer yandan Kıbrıs Türklerinin laik yapısını herhalde en son söz söyleyecek kesim Kıbrıs Rum yönetimidir.
Çünkü ülkelerinde başta milli eğitim politikaları olmak üzere hemen hemen her konuda başpiskopostan icazet alıyorlar.
Buradan açıkça soralım.
Kıbrıs meselesi bile Başpiskoposun her daim birinci gündemi olmadı mı?
Biz de Din İşleri Başkanı, Kıbrıs meselesiyle ilgili federasyon olmalı, şu olmalı, bu olmalı diye tek kelime ediyor mu? Etse emin olun burada da bir kesim yeri göğü inletir.
Ama Güney’de Başpiskopos Hrisostomos’un Crans Montana’da görüşmeler sürerken, Kıbrıs Türkü’ne gönderdiği mesajda “Anlamaları için Türkçe söylüyorum. Çözüm mözüm yok” açıklamasını hala daha unutmadık.
Başpiskoposu siyasetin göbeğinde olan Rumların, Kıbrıs Türkü’nü laiklik dersi vermesi kabul edilemez. Türkçe’de bu durum için güzel bir söz var. Dinime söven Müslüman olsa…
Rumların duruşu tam da budur.
Aslında tüm bu paniğin nedeni Abdülhamit Han sondaj gemisinin, Doğu Akdeniz’e açılmasıdır. Bugüne kadar Türkiye ile tartışmalı 4-5-6 ve 7’nci parseller dahil tüm noktaları kendi babalarının malı gibi dev enerji şirketlerine pazarlayan Rumlar, artık sahanın boş olmadığını gördü.
Yapılan tüm bu açıklamalar, Abdülhamit Han sondaj gemisinin yarattığı paniğin ürünüdür.
Ancak tüm çabaları boşunadır. Türkiye gerek kendi hak ve menfaatlerini, gerekse Kıbrıs Türkü’nün çıkarlarını sonuna kadar korumakta kararlıdır. Bizden söylemesi…


Bu haber 6462 defa okunmuştur

:

:

:

: