Rant planı kaosu yine mi hortluyor?

Üç yıl önce ortaya konan Mağusa İskele Yeniboğaziçi imar planı öyle bir rant planı haline getirilmişti ki tüm kesimlerin öfkesini çekti.

Üç yıl önce ortaya konan Mağusa İskele Yeniboğaziçi imar planı öyle bir rant planı haline getirilmişti ki tüm kesimlerin öfkesini çekti. Elbette dönemin Başbakanı Ersin Tatar da bu plana evet diyemezdi. O da üstüne düşeni yaptı ve bu planı imzalamadı.
31 Aralık 2019’da emirname yürürlükten kalktı. 15 Ocak 2020’ye kadar geçen süre içinde Fasıl 96 geçerliydi. 20’ye yakın inşaat planı Fasıl 96’nın geçerli olduğu bu dönemde sunuldu. Daha sonra tekrar emirname getirildi.
Ondan sonra gelen Ersan Saner de, Faiz Sucuoğlu bu plana geçit vermedi.
5-6 şirket için yapılar rant planına karşı Sucuoğlu önemli araştırmalar yaptı. Ayşegül Baybars’ın yarattığı mağduriyetleri gidermeye, yanlışları düzeltmeye çalıştı.
Takdir edilecek bir imar planı ortaya koydu. Burada esas olan adalet duygusunu yeniden yeşertmekti. Sucuoğlu bunu başardı.
Ne yazık ki bu imar planı da bir ara emri alınarak durduruldu.
Memleketin imar planına ihtiyacı var mıydı?
Elbette vardı.
Ancak Ayşegül Baybars’ın rant planında birine 10 kat, diğerine 2 kat, bir başka birine 30 kat izin veriliyor, büyük adaletsizlikler yapılıyordu.
İsteyene istediğini veren bir diktatörlük memlekette hakim kılınmaya çalışıldı. Hatta Fasıl 96 ile inşaat izni olanların elinden bile izinleri almak istediler.
Ancak Baybars’ın bu planı, Ersin Tatar tarafından da ondan sonra gelen Ersan Saner ve Faiz Sucuoğlu tarafından da reddedildi.
Ancak bu planın sonrasında ortaya çıkan plan da ara emrine takıldı.
Peki şimdi ne olacak?
İş dünyasında bir söz vardır. En kolayı kavga ederek sorunları çözmek, zor olan ise müzakereyle sonuç almaktır. İşadamı zoru sever. Kolay olanı herkes yapar, marifet zoru seçmektir.
Şu anda yapılması gereken imar planında konunun bütün taraflarını masaya oturtup çözüm bulmaktır.
Geçtiğimiz hafta İskele Kalecik’te bazı müteahhitler dışlanarak, hep bildiğimiz birkaç şirket yine kendi çıkarları doğrultusunda bir rant planı oluşturmak için harekete geçti.
Savcıdan görüş alıp yeni bir rant planına kapı aralamak istiyorlar.
Öyle görülüyor ki İskele’de yapılan Bakanlar Kurulu da bu şirketlere cesaret verdi.
Ümit ederiz ki, kendisinden önce gelen UBP genel başkanlarının elinin tersiyle ittiği rant planı Ünal Üstel’in başbakanlığı döneminde hayata geçilmez.
Ayşegül Baybars’ın adıyla anılan rant planı, bu kez Ünal Üstel’in rant planı olmaz. Bizden söylemesi…


Bu haber 5782 defa okunmuştur

:

:

:

: