Savaşa mı girdik, ne oluyor?

Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin Özel Yasa Tasarısı Meclis’te görüşülürken, Cumhuriyet Meclisi önünde yaşananlar hayrete düşürdü.

Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin Özel Yasa Tasarısı Meclis’te görüşülürken, Cumhuriyet Meclisi önünde yaşananlar hayrete düşürdü.
Bu ülkeyi tanımayan birisini getirseniz ve olan biteni izletseniz, sanırsınız ki Meclis’ten bu ülkenin çalışanlarına idam fermanı çıkarılıyor.
Demokrasi, hak, hukuk tamam da neye karşı mücadele veriliyor?
Yıllardır bu ülkede belediye sayısının azaltılması konuşulmuyor mu?
Yıllardır bu ülkede belediyelerin bu haliyle hizmet vermek şöyle dursun, çalışanlarının maaşlarını bile ödemekte güçlük çektiklerine tanık olmadık mı?
Tüm bu tecrübelerin ardından bir yasa hazırlandı, Meclis’e getirildi. Sevabıyla günahıyla orada tartışılır. Günün sonunda alınan kararda yasa dışı bir durum varsa, yargı da hakem görevi üstlenir.
O halde bu kavganın nedeni ne?
Bazı belediye başkanlarının koltuklarını kaybetme korkusuyla çalışanlarını kışkırttığına üzülerek şahit oluyoruz.
Belediyelerle ilgili yasalarda yapılacak düzenlemelerle, kimse işinden durdurulmayacak.
Toplu iş sözleşmelerinden kaynaklanan hakların aynen devam edecek.
Hatta çalışan lehine daha iyileştirmeler yapılacak.
Belediyelerin sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için devlet katkıları da artırılacak.
Tüm bunlar söz değil, hazırlanan yasanın içine güvence olarak konuyor. O halde bu yaygaranın amacı ne?
Belediye çalışanları ile polisin bu şekilde karşı karşıya getirilmesi bize yakışmadı. Ancak kirli siyaset her alanda olduğu gibi ne yazık ki belediyeler reformunda yapılan çalışmaları da zehirledi.
Bu arada Türkiye ile imzalanan mali protokolde bu reformun sözünü verdiğimizi de hatırlatalım. Eğer bu hükümet uygulamazsa, bundan sonra CTP’li bir hükümet de gelse bu reform yapılmak zorundadır.
İnanmayan belediyelerin sayılarının azaltılması, hatta 12’ye kadar düşürülmesiyle ilgili CTP’li İçişleri Bakanlıkları döneminde yapılan çalışmalara baksın.
Başbakan Ünal Üstel ve ana muhalefet CTP’nin Genel Başkanı Tufan Erhürman bir araya gelip bu meselede bir uzlaşma sağlamalı.
Yaşanan ekonomik sıkıntıların üzerine toplumun bir de böyle kör dövüşüne tahammülü yok. Bizden söylemesi…


Bu haber 3992 defa okunmuştur

:

:

:

: