Ankara’dan gelen 30 Ağustos mesajı

30 Ağustos Zafer Bayramı anavatanla birlikte ülkemizde de coşkuyla kutlandı. Ankara’dan gelen mesaj önemliydi.

30 Ağustos Zafer Bayramı anavatanla birlikte ülkemizde de coşkuyla kutlandı. Ankara’dan gelen mesaj önemliydi.
Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile görüşen TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Zafer günümüzde KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nu misafir ediyoruz. Bizi ortadan kaldırmaya teşebbüs edenlerin hayallerini 1922’de de 1974’te de yıktık, birlikte yok ettik. Günümüz kutlu olsun!” dedi.
1922 ruhu ile 1974 ruhu gerçekten büyük bir benzerlik gösterir.
100 yıl önce bir ulus kurtuluşuna vesile olan çok önemli bir zafere imza atmıştı.
Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğindeki Türk ordusu, Anadolu'ya leş kargası gibi üşüşen Yunan ordusunu 30 Ağustos sabahı Dumlupınar'da sıkıştırmış, büyük bir meydan savaşı yapılmıştı.
Yunan ordusu Başkomutanı General Trikopis ve birçok subay esir alındı. Kaçan Yunan ordusunun yeni bir savunma hattı oluşturmasını engellemek amacıyla Mustafa Kemal 'Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!' emrini verdi.
Bu emirle başlayan takip 9 Eylül’de Türk ordusunun İzmir'e girmesiyle sonuçlandı.
Mustafa Kemal'in o gün Akdeniz için verdiği talimat bugün hala geçerlidir.
Akdeniz'de var olamayan, yok olmaya mahkumdur.
O yüzden Akdeniz'de kendi münhasır ekonomik bölgesi için 'Biz buradayız, hakkımızı kimseye yedirmeyiz' mesajı veren Türkiye, Akdeniz'deki var olma mücadelesini Mustafa Kemal Atatürk'ün bir talimatı saymaktadır.
Doğu Akdeniz ve Ege’de Rum Yunan ikilisine karşı Navteks savaşlarının yaşandığı şu günlerde mavi vatanda mücadelesini sürdüren anavatanın varlığı da Kıbrıs Türkü için her zaman en büyük güvencedir.
100 yıl önce Anadolu’yu ele geçirmeye çalışan zihniyet, 74 öncesinde de Kıbrıs Türkü’nü bu adadan atmak istemişti.
Bir 30 Ağustos zafer bayramını daha geride bırakırken, ulus olarak bu gerçeklerin bir kez daha farkına varmalı, safları her zamankinden daha fazla sıklaştırmalıyız. Bizden söylemesi…
Bu haber 3861 defa okunmuştur

:

:

:

: