AB İÇİN KARA KIŞ KAPIDA

Türkiye nin önünde büyük fırsatların olduğunu onlarca kez siz okurlarımıza aktardım. Rusya nın yaptığı manevra sonrası aktardıklarımıza bakarsanız yazdıklarımız ortada .

Türkiye nin önünde büyük fırsatların olduğunu onlarca kez siz okurlarımıza aktardım. Rusya nın yaptığı manevra sonrası aktardıklarımıza bakarsanız yazdıklarımız ortada .

Türkiye de malum gündem ortada . Ama ben gündemin aksine dünyaya bakarak olanları siz okurlarımıza aktarıyorum . Her daim söyledi Rusya bu hamlesini ABD den bihaber yapmadı yapamazdı!
Yeni dengeler için bu hamle şarttı.
Savaş ilk gün ki gerilimin ve takibini yeterdi … ama devam ediyor bilerek ve istenilerek!
AB ülkelerinin durumu net şekilde ortada
Almanya başbakanı Scholz un dediğine bakılırsa Ukrayna’nın NATO ya girmesinin söz konusu olmadığını defaatle söylemesine rağmen putin bildiğini yapmaya devam ediyor . Savaş öncesi tüm bu gelişmeler zaten konuşulmuştu . O yüzden durması da mümkün değildi. Eğer Kremlin bu harekatı tek başına yapsaydı bir bardak suya muhtaç olmuş olacaktı .Amaç net ortada AVRUPA BİRLİĞİNİ DAĞITMAK!
Türkiye de bu gelişmelerin içinde yerini alarak kazanım elde etmek için dikkat edin elinde geleni yapıyor . Proaktif bir politika izleyerek görülmemiş bir şekilde dünya denkleminde yerini almış durumda .
Konuyu dağıtmadan tekrar Almanya ya dönelim …
Almanya da elektrik fiyatlarını konuşalım.

Almanya da elektrik spot piyasasında alınıp satılıyor. Leipzig'de bulunan European Energy Exchange (EEX) de gerçekleşir. Leipzig Elektrik Borsası'nda Bir megawatt/saat elektrik, 602 EURO'dan satıldı.
Uzan zamandır 565 EURO'nun üzerinde işlem görüyordu. Bir megawatt/ saat elektrik geçen yıl yani 2021'de 81 EURO idi.
2020'de ise 40 EURO ya satılmıştı .

Nereden nereye ….

Almanya nın zararı savaş ile beraber net bir şekilde ortaya çıktı.zaten operasyonun amacı da kendini belli etmeye başladı .
Elektrik demek enerji demek . Girdi maliyetlerinin artması demek Almanya enflasyonun hortlaması ve refah seviyesinde gerilemeye neden olacak. Özellikle kış ayı gelince sonuçlarını net göreceğiz . Almanya elinde ki enerji stoğu ve hazırda ki mal stoğu net olarak AB yi etkilemedi etkisi kısa bir süre sonra ortaya çıkacaktır .
Rusya masa da ki kartlarını net bir şekilde ortaya koyuyor .KIŞ AB İÇİN BİRAZ SERT GEÇECEĞE BENZİYOR !

Bu işi ilk uyanan aslında macron dü. NATO hakkında söyledikleri ortada . Hatta bu dönemi macron fedakarlık çağı olarak niteledi .

Bugün konuşulmasa da Avrupa birliğini dağıtmak isteyen güçler var . Bunu geç te olsa gören bunu bertaraf etmek isteyen AB var . Ortada mücadele sürerken bizim de bu konjöktör de kazanımlarımızı elde edeceğimiz böyle bir dönem bir daha kolay gelmez. Gerçekleri es geçmeden bu döneme odaklanmamız da fayda vardır .

Bu haber 7100 defa okunmuştur

:

:

:

: