Yol bilen yorulmaz

KKTC Meclisi bu yıl tatile nerdeyse girmedi, giremedi!

KKTC Meclisi bu yıl tatile nerdeyse girmedi, giremedi!
Komiteler gündemlerinde bulunan yasa tasarılarını ”Meclis Genel” kuruluna taşımak adına hummalı bir çalışma içerisinde. Gündemdeki en önemli yasa tasarısı Belediyeler yani yerel seçimlerle ile ilgili olandı ve Meclis Genel kurulunda Belediye sayısı 28 ‘den 18 sayısına indirildi.
Çok eleştiriler yapıldı, çok sesli eylemler ile karşı konulması için organize hareketler halkımız tarafından görüldü.
Eylemcilerin yol ortasında çöpleri ateşe vermesi kadar absürt bir davranış şekli olamazdı. Devamlı halkı sizi çöplerinizle baş başa bırakacağız, belediye hizmeti vermeyeceğiz gibi tehditlerle korkutmak kadar irite edici bir durum olamaz. Böyle etkinlikler tepkilere yol açar ve eylemlere de destek olunmaz. Yolların trafikte sıkışması halinde de tepkiler ayni olur. Eylem korna çalmak değildir. Eylem sazlı sözlü olmaz. Çevre kirliliği eylemin esası hiç olmaz. Eylem/grev hak alabilme mücadelesi için esasına uygun olarak yapılır.
27 Kasım 2022 tarihinde yerel seçimlerin yapılacağından hareketle siyasi partiler adaylarını belirlemek aşamasına girdiler. Aday belirlemede en hızlı CTP davrandı diyebilirim. Seçilmiş ve halen görevde olan milletvekillerinin aday gösterilmesini tasvip edenlerden değilim. Haksız rekabet gibi görüldüğü bir yana seçim kazanılmaması halinde seçimlerde yeniden milletvekili adaylığı mı olacak? Ve devamında gelecek bir takım muamma sorular… CTP’de Aday belirlemede üyeye gidilmiş 1000 üyeden sadece 250 kişi oy kullanmıştır. Üyelerin niye çoğunluğu oy kullanmamıştır? İrdelenmesi gereken bir durumdur…
UBP adaylar için müracaat açmıştır. Başvuruları bilhassa sosyal medyadan okuyoruz. Tesbit konusunda nasıl bir yöntem izleneceğini takip edeceğiz. 18 Belediye Başkan adayının Belediye Meclis üyelerinin ve Muhtarların ve azalarının kesinleşmiş adaylıkları ise itiraz sürelerinden sonra her seçimde olduğu gibi YSK tarafından açıklanacaktır. Seçim yasakları seçimin yapılacağı günden altmış gün öncesidir.
Yerel yönetim hizmetleri önemli faaliyetlerdir. Kararlılık önemlidir. İcraatta aksama olmamalıdır.
Eylül ayı eğitimde okulların açılacağı bir aydır. Şimdiden velilerin okul alışverişleri için pahalılıktan şikayet sesleri vardır. Atalarımızın deyimi ile Allah çocuk okutan ile evlat evlendirene yardım eder sözü ilk bu dönemde akla gelendir.
KKTC Meclisi 13 Eylülde yapapacağı genel kurulda Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar Amerika yolculuğundan evvel milletvekillerine bilgi vereceği açıklamaları basında yer alandır. Kıbrıs meselesi çok yaşlanmıştır. Herhangi bir anlaşma ile çözümün olacağı olasılık dışındadır. Güney halkı ve seçilmiş irade kilise baskısı altındadır. Dünya barış gününde KKTC ve ara bölgede müşterek yapılan eylemler ise sözüm ona algı eylemleridir. Yıllarca ayni sinemada oynayan eski filimlerinin tekrarıdır. Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan’ın adaları silahlandırmasana atfen yaptığı konuşmada 'Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan'a tek cümlemiz var, İzmir'i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz.' cümlelerin bizde uyandırdığı yadsınamaz milli duygulardır.
Sonbahar mevsiminin başlangıcı Eylül ayı sanatsal faaliyetlerin de başladığı günleri bünyesinde taşırken çeşitli festivallerde kültürel yapıya renk katmaktadır.
Ülkemiz en güzel mevsimin başlangıcındadır. Ne sıcak ne soğuk günlerdeyiz. Her yıldan farklı olarak bu yıl grip aşıları eczanelere erken gelmiştir. Temkinli olmakta fayda vardır. Grip aşımızı yaptırdık. Ancak fiyat pahalı…Ucuz olan hiç bir şey kalmadı. Umarız her yerde denetimler faydalı olur. O zaman bu güne bir atasözü bırakalım “ Yol bilen yorulmaz”
Bu haber 3091 defa okunmuştur

:

:

:

: