KKTC sorma gir hanı olmaktan kurtulmalı!

Hükümetin en çalışkan bakanlıkları arasında yer alan İçişleri’nde önemli bir çalışmanın teknik safhası tamamlandı. E-devlet kapsamında hayatımıza girecek olan e-vize projesi önemli ve bir o kadar da hayati öneme sahip yenilikler içeriyor.

Hükümetin en çalışkan bakanlıkları arasında yer alan İçişleri’nde önemli bir çalışmanın teknik safhası tamamlandı. E-devlet kapsamında hayatımıza girecek olan e-vize projesi önemli ve bir o kadar da hayati öneme sahip yenilikler içeriyor.
Maliye’nin onayını bekleyen proje hayata geçtiğinde ülkeye gelen öğrencilerin takibi kolaylaşırken, turistler de adaya gelmeden önce online vize başvurusu yapmak zorunda kalacak.
E-Vize uygulaması hayatımızda neleri değiştirecek?
Öncelikle yurtdışından gelen öğrencilerin kayıt altına alınması sağlanacak. Öğrencilerin ülkeye girdikten sonra üniversiteye devamlılığı olup olmadığı takip edilecek.
Hepimizin bildiği ama gözlerini kapadığı bir gerçek var. Birçok öğrenci ülkeye geldikten sonra okula kayıt yaptırıyor. Bir daha onu ara ki bulasın.
Ne yazık ki, öğrenci adı altında buraya gelen birçok kişinin ne iş yaptıklarını, mahkemelere yansıyan dava dosyalarında net olarak görüyoruz.
Ülkeye girdikten sonra bu öğrencilerin takibini sağlayacak e-vize uygulaması bu yüzden hayatidir. Bekletilemez.
Diğer taraftan eğer niyeti gerçekten öğrencilik olanlar için de büyük bir kolaylık olacak. Öğrencilerin vize işlemleri daha rahat olacak.
E-vize sadece öğrenciler için değil, ülkeye gelen turistler için de geçerli olacak. Şu anda sorma gir hanına dönen KKTC’ye girişlere bir düzen gelecek.
Turist daha ülkeye gelmeden online olarak e-vize başvurusu yapacak. Örneğin kendisine şu kadar gün içinde size yanıt verilecek diye bir cevap gidecek. Bu şekilde vize onaylanmadan önce polisin de inceleme yapma şansı olacak.
Böylece dünyanın her yerinden ipini koparanın istediği gibi girdiği bir ülke olmaktan kurtulacağız.
Sınır kapısına gelen turistin yüzüne bakan polisin, al sana şu kadar gün diye vize vermesi, bu çağda kabul edilebilecek bir uygulama olamaz.
Gelen kişi kim, hırlı mı hırsız mı, işçi mi, turist mi, nerede kalacak, kapıda verdiği beyan doğru mu?
Tüm bunlar daha o turist kapıya gelmeden önce polis tarafından önceden incelenebilecek.
Ülke güvenliği için de fevkalade hayati olan bu uygulama asla bekletilemez. İçişleri Bakanlığı tüm teknik çalışmaları tamamladı.
Bu çalışma KKTC bürokrasisinin çarklarına takılmadan bir an önce hayata geçirilmeli. Bizden söylemesi…
Bu haber 4138 defa okunmuştur

:

:

:

: