Yunanistan kaşınıyor

Türkiye-Yunanistan ilişkileri son dönemde gerilimler ile gündeme geliyor.

Türkiye-Yunanistan ilişkileri son dönemde gerilimler ile gündeme geliyor.
Mart ayında bir araya gelen TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunan Başbakan Miçotakis ilişkilerde yumuşama sinyali vermişti. Ancak Yunan liderin ABD Senatosu'nda Türkiye'yi şikayet ederek konuşma yapması ikili ilişkilerde köprülerin atılmasına yol açtı.
Tansiyonun sürekli yükseldiği Ege'de önümüzdeki süreçte olası bir çatışma da ihtimaller arasında yer alıyor.
Yunanistan, S-300 savunma sistemiyle Türk F-16'lara radar kilidi atarak, aslında bir nevi çatışma provası da yaptı.
Bunun üzerine Erdoğan, Yunanistan'ın S-300 hava savunma sistemiyle tehdide kalkıştığını belirterek, 'İleri gidersen bedeli ağır olur' mesajı yayınladı.
Erdoğan, adalar konusu için ise 'Adaları işgal etmeniz bizi bağlamaz, bir gece ansızın gelebiliriz' diye konuştu.
Kısaca Yunanistan kaşınıyor. Ankara ile Atina arasında gerilim dinmiyor.
Yunan Başbakan geçtiğimiz günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşürken, “Bir gece ansızın adalarımıza gelmeyi planlayanlardan gündüz gözü ile adalet ve gerçek gücün kimin tarafında olduğunun belli olduğu zamanda gelmelerini bekliyoruz” diyerek Erdoğan’a yanıt verdi.
Allah korusun Ege’de olası bir Türk-Yunan çatışması elbet de biz Kıbrıslı Türkleri de derinden etkiler. Türkiye ve Yunanistan’ın çatıştığı bir ortamda komşumuz Rumların rahat duracağını düşünmek saflık olur.
Böyle bir çatışma kapıların da kapanmasına neden olabilir. Şu anda ekonominin can damarı olan kapılardaki geçişinin durması iki tarafı da krize sokar.
Güney’e çalışmak için geçen yüzlerce işçi ve eğitim görmeye giden öğrencilerin yaşayacağı sıkıntıyı söylemeye gerek bile yok.
Peki Yunanistan bu cesareti nereden alıyor? Elbette ABD ve Avrupa Birliği’nden…
Bu ikili daha önce Ukrayna’yı da pohpohlayarak Rusya ile savaşa tutuşturdu. Gelinen noktada Ukrayna yerle bir olurken, Avrupa’daki halk da yarım yüzyıldır görmediği bir ekonomik krizle ve enerji darboğazıyla mücadele etmek zorunda kalıyor.
ABD şimdi bu kez aynı oyunu Yunanistan üzerinde oynuyor. Rusya ile yakınlaşan Türkiye’yi Yunanistan ile dize getirmeye çalışıyor.
Umarız bu tehlikeli oyun son bulur. Aksi halde olan yine iki milletin günahsız halklarına olur. Bizden söylemesi…
Bu haber 6384 defa okunmuştur

:

:

:

: