Yerel seçimler kaosu devam edecek mi?

Hükümet ile muhalefet değiştirilmiş yerel seçimler yasası ile 25 Aralık tarihin de seçime gitmede bir uzlaşıya vardıklarını duyurdular. Bu kadar sıkıntı içerisinde uzlaşı kültürünün hakim olmuş olması olumlu bir siyasi davranıştır.

Hükümet ile muhalefet değiştirilmiş yerel seçimler yasası ile 25 Aralık tarihin de seçime gitmede bir uzlaşıya vardıklarını duyurdular. Bu kadar sıkıntı içerisinde uzlaşı kültürünün hakim olmuş olması olumlu bir siyasi davranıştır.
Dünya da ki gelişmeleri doğru analiz edecek olursak covit öncesi Dünya ve altı ayı geçmiş bir süredir devam eden Rusya – Ukrayna savaşının etkilediği Dünya. Haliyle bizim gibi bir avuç devleti ve küçücük ekonomisi olan devletimizi derinden etkilemiştir. Bu kadar riskli bir dönem içerisinde hükümet edenleri de biraz olsun taktir etmeli.
2005 yılında CTP hükümetleri döneminde belediye sayılarının azaltılması gündeme gelmişti. O zaman CTP-DP koalisyon hükümeti görev başında başbakan Ferdi Sabit Soyer Türkiye ile imzalanan ekonomik protokol içerisinde bu da vardı.
Aradan 17 yıl geçti hep ötelendi nedenlerine girmek istemiyorum çünkü hep boş siyaset kokuyor. Bu gün bu kadar, yaşanan zorluklar içerisinde UBP, DP ve YDP hükümeti yerel yönetimler tarihini erteleyip yeni yasa ile seçime gitmek için meclis kararı aldı.
Meclis halkımızın iradesidir, ancak onunda üzerinde Anayasa mahkemesi vardır bunu da yaşadık gördük. CTP bu yasa değişikliğini Anayasa mahkemesine götürdü. Mahkemenin kararı seçim tarihini değiştiremezsiniz ihlaldir. Tarihi geri çekemeyeceğini ze göre her hangi bir tarih zaten yasal değildir. Bu karar ile de tüm belediye başkanları artık gayri yasaldır.
CTP GB sn. Tufan Erhürman söyleminde “evet yerel seçimler tarihinde hükümet ile anlaştık, ancak bu sayısal değişiklik ile ilgili şikayetimizi Anayasa da dava açarak dile getireceğiz”
Anayasa mahkemesi CTP nin şikayetini haklı bulur hükümetin belediyeler değişiklik yasasını doğru bulmaz ise ne olacak. Ben hukukçu değilim ancak Anayasaya aykırı bir seçim yapılamayacak, haliyle 28 belediye yine Anayasa’nın bir önceki vermiş olduğu karar ile gayri yasal seçime gidecektir.
Yani açıkçası biz bu küçük ülkede Dünya’ları biz yarattık anlayışında devam edeceğiz. Dünya da neler oluyor kimin omurunda. KKTC , aslında ne kadar yasaldır ve hangi uluslar arası kurum tarafından tanınıyor ve uluslar arası hukuka müdahildir, belki de esas sorgulamamız gereken gerçek budur.
Eğer bu gerçekleşir CTP Anayasa mahkemesine giderse ve tekrar Anayasa ihlali var derse mahkeme ve 28 belediye ile seçime gidilecekse, o zaman hükümete önerimdir.
Hükümet yerel seçimlere katılmasın ve boykot yapsın, tüm belediyeleri CTP alsın hükümet devleti yeni üreteceği yasalar ile yönetmeye devam etsin, artık dün yarın gibi olmayacaktır.
Ben kimseye saygısızlık yapmadığım gibi yargıya da yapmıyorum, bu ülkede düşünce suçu olmadığı için fikrimi söylüyorum. Meclis kararları halkın iradesini temsil ediyor, görüyoruz ki bir reforum yapılacak yargı elinde ki yasal yetkiye göre de müdahale yapabiliyor.
2020 KKTC CB seçim tarihinin uzatılmasını ve sn. Akıncı’nın altı ay daha görev yapmasının yasal olmadığı konusunda Anayasa mahkemesine dava açan YDP davası görüşülmedi ve ret edildi. Bu tarih uzatma da Anayasayı delmişti, ancak görüşülmedi.
Bu haber 7324 defa okunmuştur

:

:

:

: