62 yıl önce bugün…

Bundan tam 62 yıl önce bugün yani 1 Ekim 1960’ta Kıbrıs, İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.

Bundan tam 62 yıl önce bugün yani 1 Ekim 1960’ta Kıbrıs, İngiltere'den bağımsızlığını kazandı. 1960 yılında ilan edilen Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Kıbrıslı Rumlar yüzde 70, Kıbrıslı Türkler ise yüzde 30 temsiliyet hakkına sahiptiler.
Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kıbrıslı Rumlardan, Cumhurbaşkanı muavinini ise Kıbrıslı Türklerden seçilecekti.
Ancak ne oldu?
Kıbrıslı Rumlar adayı Kıbrıslı Türklerle paylaşmak istemedi.
1963 yılı Aralık ayından itibaren Kıbrıslı Rumların başlattığı şiddet hareketleri sonucunda Kıbrıs Cumhuriyeti artık iki toplumlu olmaktan çıktı.
1963 yılının sonu ve 1964 yılının başında devam eden çatışmalar sonucunda Birleşmiş Milletler olaya müdahil olma kararıyla adaya Barış Gücü askerlerini gönderdi.
4 Nisan 1964 günü Makarios Kıbrıs Cumhuriyeti’ni kuran anlaşmaları feshettiğini açıkladı. Bu arada 28 Aralık 1967 tarihinde Kıbrıslı Türkler Geçici Türk Yönetimini ilan ettiler.
Son olarak Yunanistan’daki albaylar cuntasının direktifleri sonucunda yapılan darbeyi Türkiye Cumhuriyeti kabul etmedi. 20 Temmuz 1974 tarihinde garantör devlet olarak adaya müdahale etti.
Gerçekleşen barış harekâtından sonra ada kuzey ve güney Kıbrıs olarak ikiye bölündü
O günden bugüne ne değişti?
Rumların Kıbrıslı Türklerle bu adayı paylaşma iradesinde bir değişiklik oldu mu? Elbette hayır?
Rum tarafı tıpkı o dönem yaptığı gibi bir kez daha, gerginliği artırıcı faaliyetlere girişiyor.
ABD’nin desteğiyle silahlanarak türlü tehlikeli maceraların peşinde koşuyorlar.
TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Madem tırmanma istiyorsunuz Ada'da, biz de gereğini yapacağız. KKTC ve Kıbrıs Türkünü korumak için her türlü adımı atacağız' dedi.
Bu adımların içinde hiç şüphesiz Kıbrıs Türkünü güvende tutacak silah ve mühimmatın adaya ilave tedbir olarak gelmesi de vardır.
Buradan uyarmakta fayda var. Ada’ya en yakın kara parçası olan 85 milyonluk dev bir Türkiye ile böyle tehlikeli bir yarışa girmek Rum halkına fayda sağlamaz. Bizden söylemesi…

Bu haber 5864 defa okunmuştur

:

:

:

: