Herkes aklını başına almalı!

İsrail’in Güney Kıbrıs’a sağlayacağı belirtilen Demir Kubbe hava savunma sistemi ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı, silah ambargosunu kaldırıp, Güney Kıbrıs’ı “State Partnership” programına dahil ettiğini açıkladı.

İsrail’in Güney Kıbrıs’a sağlayacağı belirtilen Demir Kubbe hava savunma sistemi ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı, silah ambargosunu kaldırıp, Güney Kıbrıs’ı “State Partnership” programına dahil ettiğini açıkladı.
Türkiye televizyonlarında terör ve güvenlik uzmanları, Rum kesimine ABD’nin silah desteği artarak bu şekilde devam ederse “Güney Kıbrıs Rum kesimini vurmak zorunda kalırız” yorumları yapılıyor.
Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun, Türk kanı içeceğine yemin ederek eğitilen, “en iyi Türk ölü Türk’tür” diye eğitim sırasında slogan attırılan askerleri olduğuna işaret ederek, “Amerikan ordusu şimdi bunlarla ortak. Amerikan askerleri bunları eğitecekmiş, kime karşı?” diye soruyor.
ABD’nin Rumlara silah ambargosunu kaldırdığına değinen Ertuğruloğlu, “ABD’de muhataplarımızla bunları tartıştık, hep, ‘size karşı değil, Ruslara karşı’ gibi cevaplarla bizi aldatmaya çalışıyorlar” diyor.
Tüm bunları alt alta koyduğumuzda durum hiç de iç açıcı değil. Gerginlik giderek tırmanıyor.
Peki bu gerginliğin kime ne faydası var?
Kıbrıslı Rumların, sadece bu yılın ilk 8 ayı içinde kuzeyde, kredi kartlarıyla 29,37 milyon Euro harcadığı belirlendi.
Rumlar buraya neden geliyor? Güney’e göre Kuzey’de benzin de ucuz, gıda da… Hatta Kuzey’de ev kiralayan Rum öğrencilerin sayısının, güneyden daha ucuz olduğu için giderek arttığına şahit oluyoruz.
Bizim açımızdan da durum farklı değil. Çarşıda Pazarda işler biraz olsun dönüyorsa, Rumların burada yaptığı alışveriş yüzünden. Bunu herkes kabul ediyor.
Diğer taraftan uluslararası ilişkiler cephesinden baktığımızda Doğu Akdeniz’deki böylesi bir gerilim enerji güvenliğini nasıl etkiler? Bölgede çıkarılan doğal kaynakların güvenli bir şekilde Batı’ya nakli mümkün olur mu?
Bunların hepsi, cevabı beli sorulardır. Bu topraklarda yaşan hiçbir halka olumlu sonuç getirmez.
O halde olası bir Türk-Rum, ya da Yunan-Türk çatışmasının galibi kim olur? Böyle bir savaşta ne Türk ulusu, ne de Yunan ya da Rum halkı kazanç sağlayamaz. Kazanan sadece bölgede istediği atı koşturmaya çalışan emperyalist güçler olur. Herkes aklını başına almalı. Bizden söylemesi…
Bu haber 5756 defa okunmuştur

:

:

:

: