Yerel seçimler ile ilgili Anayasa mahkeme kararı bu gün

25 Aralık günü yerel seçimler ile ilgili seçim süreci devam ediyor, bu gün Anayasa mahkemesi itiraz başvurusu ile devam eden kararını bu gün açıklıyor.

25 Aralık günü yerel seçimler ile ilgili seçim süreci devam ediyor, bu gün Anayasa mahkemesi itiraz başvurusu ile devam eden kararını bu gün açıklıyor. Ana muhalefet CTP birleştirilmiş belediyeler ile ilgili yeni yapılan yasaya itiraz ederek Anayasa mahkemesine başvurmuştu. 18 belediye ile değil eskisi gibi 28 belediye ile seçime gidilmesini iddia etmişti. Bu yasanın hatalı yönlerinin olduğunu ve Gazi Magosa CTP milletvekili Erkut Şahali’nin nitelendirdiği gibi “garabet yasa” ile mi seçime yoksa eski yasa ile mi 28 belediye ile mi seçime gideceğiz.
Ben bu makaleyi hazırlarken daha açıklanmış bir karar yoktur tabi ki, benim yazdığım tamamı ile gelişmeler ışığında tahminden ibarettir. Ancak net bir bilgimiz var ki o da YSK 18 belediye üzerinden seçime gidilecek gibi çalışma yapılıyor. Bir de şu gerçek var ki yürütmenin başı bir yasa yaptı ki çok geç kalınmış bir yasa ve yargı bunu bozacak çok ihtimal vermiyorum. Bozabilir mi evet, ancak yargımızın ülke gerçeklerini çok iyi bildiğini ve yürütmenin doğru yasaları meclis genel kurulundan geçirip onayladıktan sonra, yargımızın siyasete alet olmadan mevcut yasalar çerçevesinde adil kararlar verdiğinden şüphem yoktur.
KKTC gibi küçük bir ülkede, hem nüfus hem de yüzölçümü olarak 18 belediye bile çok çok fazladır. Bu denli küçük ölçekli ekonomilerde hizmetlerin birleştirilmesi ve maliyetlerin düşürülmesi, ancak halkımızın hizmet beklentilerinin de kalitesi artırılarak devam ettirilmesi gerekiyor. Bizim ülkemizde ne yazık ki küçük siyasi dünyamız da eziliyor ve olması gereken gibi olamıyoruz.
Belediye sayılarının azaltılması konusu nerde ise 20 yıldır konuşuluyor ancak kararlı bir adım atılamıyor. Kararlı bir adım atıldı da yargı engel mi oldu kesinlikle hayır. Devletimizin kurumsal yapılanmasın da yargı ve adalet sistemimiz 3. Kuvvettir, güveniyorum.
Benim şahsi kanaatimdir 6 ilçe 6 belediye olmasıdır. Ülkemizi çağdaş yasalar ile adalet duygusundan ayrılmadan, nefret ve kin duymadan yönetmeliyiz. Maalesef atanmış bazı kişiler ki bunu çok görüyor ve yaşıyoruz nefret ve kin duygusu yaşıyorlar.
Koalisyon hükümetimiz halkımıza hizmet için çalışıyor olsa bile bazı daire ve kurumlarda öyle eller var ki, hükümet karşıtlığını geçtim devlet karşıtlığı var, bu da halkımızı devletinde soğutuyor.
UBP, DP ve YDP koalisyon hükümeti 25 Aralık da yerel seçimleri yeni yasa ile 18 belediye sayısı ile gerçekleştirir. Kim seçilirse seçilsin bizim insanımızdır esas olan hizmet ve kalitesidir. Anayasa mahkemesinin kararını çok merak ediyorum, tahminlerimde yanıldım mı?
Bu haber 5884 defa okunmuştur

:

:

:

: