İNGİLTERE’YE HİNT ASILLI MİLYONER BAŞBAKAN!

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti liderlik yarışını kazanan Rishi Sunak, ülkenin yeni başbakanı oldu.

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti liderlik yarışını kazanan Rishi Sunak, ülkenin yeni başbakanı oldu. Sunak'ın rakibi Penny Mordount, 'Şimdi bir sonraki Başbakanımızı seçtik. Bu karar tarihi bir karar ve partimizin çeşitliliğini ve yeteneğini bir kez daha göstermektedir. Rishi Sunak'a tam destek veriyorum.' ifadelerini kullandı. Hint kökenli Sunak İngiltere’de etnik azınlıktan gelen ilk başbakan olarak tarihe geçti. İngiltere Kralı 3. Charles'tan hükümeti kurma görevini alacak Sunak, zenginler listesinde 730 milyon sterlinlik servetle İngiltere'deki en zengin 222. kişi olarak seçilmişti.

İngiltere'de Muhafazakar Parti liderlik yarışının düğümü çözüldü. Eski başbakan Boris Johnson ve Penny Mordaunt'un başbakanlık yarışının çekilmesinin ardından tek aday olan Hint kökenli Rishi Sunak, İngiltere'nin yeni başbakanı oldu.

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti liderlik yarışını kazanan Rishi Sunak, ülkenin yeni başbakanı oldu.

Ülkede 20 Ekim'de parti liderliğinden istifa eden Başbakan Liz Truss'ın yerini almak için mücadele veren eski Maliye Bakanı Sunak, liderlik yarışını kazandı.
İngiltere'de eski Başbakan Boris Johnson, Muhafazakar Parti liderlik yarışından çekilerek ülkenin eski maliye bakanı olan Rishi Sunak'ın önünü açtı.
Johnson, 'Doğru zaman olmadığını düşünüyorum' demişti.
Johnson, adaylık için gereken 100 milletvekilinin desteğini aldığını öne sürmüş, 'Parlamento'da partiniz bir bütün değilse, hükümeti etkili bir şekilde yönetemezsiniz' demişti. Ayrıca, 2024 seçimleri için adaylık sinyali veren eski başbakan, '2024'te partiye zafer kazandırabilmek için iyi bir yerde olduğumu düşünüyorum' açıklamasını yapmıştı.
JOHNSON DESTEKLEYİCİLERİ SUNAK'IN TARAFINA GEÇTİ
Rishi Sunak, Muhafazakar milletvekillerinin yarısından fazlasının desteğini aldı.Sunak, saat 13: 30 itibariyle 182 milletvekilinin desteğini açıkladı, bu da mecliste sandalyesi olan Muhafazakarların toplam sayısının yüzde 51'ine denk geliyor. Daha önce, Johnson'ı destekleyen eski ve yeni bakanlardan James Cleverly, Nadhim Zahawi ve Priti Patel, Sunak'ı destekledi.

MORDAUNT YARIŞTAN ÇEKİLDİ

Rishi Sunak'ın en yakın rakibi Penny Mordaunt ise milletvekillerinden yeterince destek toplayamadı ve adaylıktan çekildi. Mordount, 'Şimdi bir sonraki Başbakanımızı seçtik. Bu karar tarihi bir karar ve partimizin çeşitliliğini ve yeteneğini bir kez daha göstermektedir. Rishi Sunak'a tam destek veriyorum' ifadelerini kullandı.
Muhafazakar Parti'nin yetkili organı olan 1922 Komitesi, başkanlık yarışında aday olacakların en az 100 millletvekilinin desteğini alması gerektiğini açıklamıştı. Mordaunt'un topladığı milletvekili destek sayısı ise 20'li sayıları aşamadı.

Partideki liderlik seçimi ve liderin görevden alınması süreçlerini yürüten organı 1922 Komitesi Başkanı Milletvekili Sir Graham Brady, yaptığı açıklamada, Penny Mordount'un liderlik yarışından çekildiğini doğruladı ve tek aday olan Rishi Sunak'ın, İngiltere'nin yeni Başbakanı olduğunu duyurdu.

Rishi Sunak, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın 7 Temmuz'da parti liderliğinden istifasının ardından başlayan liderlik yarışında da adaylığını olmuş fakat oylama sonucu Liz Truss karşısında yenilgiye uğramıştı.
İNGİLTERE'NİN 2. DEMİR LEYDİSİ GEÇEN HAFTA İSTİFA ETTİ
Seçim kampanyası sürecinde sıklıkla 'vergi indirimleri' vaadini öne çıkaran Truss'ın, başbakanlık görevini devralmasının ardından hükümet 23 Eylül'de toplam 45 milyar sterlini bulacak vergi kesintilerinin uygulanmasına hazırlanıldığını açıklamıştı.
Bu durum, ülkenin dış borçlanmasının yükseleceği beklentilerini artırarak sterlinin sert değer kaybı yaşamasına neden olmuştu.

Ekonomik planlara yönelik sert eleştirilerin ardından İngiliz hükümeti, yüzde 45'lik en yüksek gelir vergisi oranını kaldırma planından vazgeçmişti.

Daha önce pek çok kez vergi indirim planının arkasında duran Truss, 14 Ekim'de kamuoyu baskısına dayanamayarak Kwasi Kwarteng'i Maliye Bakanlığı görevinden alarak yerine Jeremy Hunt'ı getirmişti.

Ciddi piyasa oynaklığına neden olan 'hatalar' için özür dilemesine karşın Truss'un görevde ne kadar kalacağı konusunda İngiliz kamuoyunda tartışmalar çoktan başlamıştı.

İngiltere'de art arda siyasi ve ekonomik çalkantıların yaşanmasının ardından Başbakan Truss, 20 Ekim'de istifa ettiğini duyurmuştu.
Bu haber 2055 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER