Türkiye Cumhuriyeti 100. Yaşına adım attı.

Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını ve o günlerde ulusal mücadele ve savaşı veren, Türk’ü, Kürt’ü, Çerkez’i, Zaza’yı tümünü saygı ile anar kendilerine Allah’tan rahmet dilerim. O günleri tarih kitaplarından belgesellerden anlamaya ve öğrenmeye hala daha çalışıyoruz, Bir gerçek var ki bu mücadele kolay verilmedi.

Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını ve o günlerde ulusal mücadele ve savaşı veren, Türk’ü, Kürt’ü, Çerkez’i, Zaza’yı tümünü saygı ile anar kendilerine Allah’tan rahmet dilerim. O günleri tarih kitaplarından belgesellerden anlamaya ve öğrenmeye hala daha çalışıyoruz, Bir gerçek var ki bu mücadele kolay verilmedi.
Birinci Dünya savaşından sonra Osmanlı İmparatorluğu yenilmediği halde İttifak devletleri ile beraber katılmış olduğu bu savaşa onlar yenildiği için Osmanlı İmparatorluğu da yenilmiş sayılmış ve toprakları işgalciler tarafından işgal edilmişti. Bunu içine sindiremeyen bir gurup Osmanlı subayı bağımsızlık ve özgürlük için düğmeye basmış ve mücadeleyi başlatmışlardır.
Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları, vatanı düşmandan kurtarmak için Anadoluya çıkarak halkı örgütlediler ve kurtuluş savaşı ile düşman püskürtülmüş oldu. 29 Ekim günü yeni Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmiş oldu, bu gün 99 yıl geride kaldı. Türkiye nerelerden nerelere geldi.
Ben yaşım gereği Türkiye’nin son 40 yılını çok iyi hatırlama şansına sahibim, bu kırk yılda bile bu emperyalist güçler aç kurtlar gibi Türkiye halkına neler yaşattılar neler. Ekonomik darboğaza sokmak emperyalizimin modelidir. Büyük güçler ülkeleri kontrol etmek için her zaman başvurdukları bir yöntemdir. Ekonomik akıl her zaman için çok iyi analiz edilmeli ve bu tür güçlerin tuzağına düşmemek için kendi ekonomik gücünüzü yaratmalısınız.
İnsanlık onuruna yakışmaya darbeler ve silahlı müdahaleler sonucunda yüzlerce insanı canına kast etmeği hangi insanlık onuru ile bağdaştırabilirsiniz. Kanlı Evren darbesinde 17 yaşında ki gençlerin yaşları büyütülerek idam edilmişlerdi ve katiller bunu övünç haline getirmişti. Bu insanlık dışı haller geride kaldı derken, 2016 yılında yine bir darbe girişimi, Allah’tan Cumhurbaşkanına inanmış bir halk buna izin vermedi.
Türkiye Cumhuriyeti halkı sokağa indi Cumhurbaşkanı Sn Recep Tayyip Erdoğan’a inandı, güvendi ve darbe girişimini polisi ve askeri ile birlikte önledi. Başarılı bir darbe olmuş olsaydı Türkiye’nin halini düşünmek bile istemiyorum.
Aradan 6 yıl geçti ve şimdi Türkiye’nin konumunu düşünüyorum. Rusya – Ukrayna savaşı neticesinde Batı ile Doğu arasında Türkiye bir denge unsuru oldu. Erdoğan'ın liderliği Türkiye’nin gücünü daha da etkin kılıyor. Son dönemlerde ki savunma ile ilgili yapılan doğru yatırımlar ile Türkiye millileşme yolunda önemli mesafe kat etti.
Bu gün ise yerli ve milli elektrikli araç TOGG yeni bir güç katmış oldu. Müthiş bir katma değer sağlayacaktır, dışa bağımlılığı büyük oranda önleyecektir. AB fosil yakıtları ve onunla çalışan araçları 2035 yılında yasaklamaya hazırlanırken Türkiye hükümeti çok doğru bir yatırım ile Dünya da yerini alacaktır. 60 yıl sonra yeni teknolojik araçlar yaratarak pazara giriyoruz, Allah’ın izni ile. Savunma sanayi dev adımlar ile ATATÜRK her söyleminde Türkiye’yi hep böyle anlattığını düşünüyorum, ALLAH nasip etsinde 100. Yılını görkemli bir şekilde kutlayalım.
Bu haber 8022 defa okunmuştur

:

:

:

: